İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi

0
331

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında YSK başkanı ve üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle ‘hapis’ ve ‘siyasi yasak’ talebiyle yargılandığı davada mahkeme, İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Öte yandan TCK’nin 53. maddesine göre de siyasi yasak geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava bugün görüldü. Bir önceki duruşma 11 Kasım’da görülmüş ve dava bugüne ertelenmişti. Mahkeme heyeti İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verirken, siyasi yasak anlamına gelen anayasanın 53. maddenin uygulanmasına da karar verdi. 

Kararın açıklamasından Saraçhane’de toplanan kalabalık “Hak, hukuk, adalet”, “Hükümet istifa” sloganları attı. İmamoğlu vatandaşlara yönelik yaptığı konuşmada, “Halkın verdiği yetkiyi bir avuç insan alamaz. Mücadelemiz daha güçlü başlıyor Allah’ın izniyle” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’na destek verenler arasında İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener de vardı. Akşener şunları söyledi: “Hey gidi Saraçhane, ne çektiniz be… Bundan yıllar önce burada bir şiir okuduğu için hapse giren bir belediye başkanı vardı. O büyükşehir belediye başkanı burada sizlere seslenip demişti ki bu şarkı burada bitmez. Doğru o şarkı orada bitmemişti. Ama ben buradan sesleniyorum, bu şarkı da burada bitmez. Sandıkta bunlar elbette hesap verecek. Dün nasıl kaçarak gidenler olduysa bugün de o korkaklar kaçarak gidecek. Korkunun ecele faydası yok, kaçarak gidecekler… Yarın 6 genel başkan olarak burada olacağız ve haksızlığın karşısında olacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.