İnfial uyandıracak gizli tanık ifadeleri:”Radyonun sesini açıp Ulaş’ı öyle dövüyorlardı!’’

0
1673

Cezaevinde diğer mahkumlar tarafından uzun süre dövülüp işkence çekerek öldürülen Ulaş Yurdakul’un ölümü ile ilgili, gizli tanığın ifadesi ortaya çıktı.

Ulaş Yurdakul isimli mahkum, 2016 yılbaşında Balıkesir/ Kepsut L Tipi Cezaevi’nde uzun süre işkence görüp dövülerek öldürülmüştü. Yapılan otopside işkence belgelenmiş ailenin avukatı Hakan Günaslan da ‘vicdan sahibi bir kısım hükümlünün’ Ulaş’a uzun zamandır şiddetin uygulandığını söylediğini dile getirerek: “Adli Tıp raporuna göre ölüm, fiziksel şiddete bağlı göğüs kemiği ve kaburga kırıklarıyla birlikte iç organ yaralanması sonucu iç kanama nedeniyle gerçekleşmiştir.’’ açıklamasını yapmıştı.
Ulaş Yurdakul’un işkenceyle ölümünün ardından, cezaevi görevlileri hakkında takipsizlik kararı verilmiş, döven mahkumlar hakkında ise soruşturma açılmıştı.

Ulaş Yurdakul’un uzun süreli işkence ile öldürüldüğü davanın, Balıkesir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 13 Eylül’de yapılan duruşmada ‘’gizli tanık X’’ ifade verdi; söylediklerinin vehameti ise dehşet ötesi idi. Verilen ifadede Gizli tanık, şunları anlattı: “Yurdakul öldüğünde koğuştaydım. Gece radyonun sesini sonuna kadar açmışlardı. Aşağıdan radyo sesi geliyordu. Yurdakul, bu arada dövüldü. Şu an mahkemede yargılanan herkes Yurdakul’u darp etti. Gece Mevlüt Sağlam, ‘Fazla ses yapmayın, uyuyun. Odalardan çıkmayın’ şeklinde bizi uyardı. Bu olaydan sonra mahkemeye Mevlüt ile gittiğimizde bana Ulaş’a vurduğunu söyledi.” Gizli Tanık X, dövüldüğü için ayakta duramayan Yurdakul’un sayım sırasında koluna girildiğini ifade etti. Tanık Ulaş Hepdokuyucu ise sekiz ay Yurdakul ile aynı koğuşta kaldıklarını belirterek, “Ulaş’ı neredeyse her gece dövüyorlardı. Ulaş’a müshil şeklinde haplar içiriliyordu. Ulaş’ı zevk için dövdüklerini düşünüyorum. Ulaş, koğuşa ilk girdiğinde PKK’lı diye dövüyorlardı. Daha sonra da Bayrampaşa’da bir çocuğa sarkıntılık yaptı diye dövmeye başladılar. Oradan da tutturamadılar. Bence psikopatlık olsun diye dövüyorlardı” dedi.
Duruşma ise 10 Ekim’e ertelendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.