İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman görevden alındı

0
122

Filistin’e destek eylemlerine izin verdiği gerekçesiyle Londra polisini ‘çifte standart’ ile suçlayan İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman görevden alındı. Başbakanlık, yerine Dışişleri Bakanı Cleverly’nin atandığını açıkladı.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Başbakan Rishi Sunak, başkent Londra’da Filistin’e destek ve 1’inci Dünya Savaşı’nın bitmesini anma gösterilerinin yapıldığı 11 Kasım Cumartesi günü yaşanan olaylar sebebiyle eleştirilen Braverman’i görevden aldı.

Gazeteye konuşan bir kaynak, “Rishi Sunak, Suella Braverman’den hükümetten ayrılmasını istedi; o da kabul etti” ifadelerini kullandı. The Sun gazetesinin politika editörü, Braverman’in yerine Dışişleri Bakanı James Cleverly’nin getirileceğini yazdı. Ardından Başbakanlık’tan yapılan açıklamada Cleverly’nin içişleri bakanı olarak atandığı duyuruldu.Braverman’in görevden alınması, Sunak’ın yapacağı daha geniş çaplı bir kabine değişikliğinin bir parçası olduğu haberleri İngiltere basınına yansırken eski başbakan David Cameron’ın da Başbakanlık binasına girdiği görüldü. The Telegraph, David Cameron’ın dışişleri bakanı olarak kabineye döneceğini aktardı.

11 Kasım Cumartesi günü başkent Londra’daki protestolarda faşist protestocular polisle çatışmış, başta Londra Belediye Başkanı Sadık Han ve İskoçya Başbakanı Huma Yousaf olmak üzere pek çok siyasetçi gerilimden Braverman’i sorumlu tutmuştu.

Braverman, 9 Kasım Perşembe günü Times gazetesinde yayımlanan makalesinde, Filistin’e destek gösterilerini ‘nefret yürüyüşleri’ olarak nitelendirmişti. Braverman, başkent Londra’da 11 Kasım’da yapılması planlanan Filistin’e destek yürüyüşünün de engellenmesi çağrısında bulunmuş, yürüyüşe izin veren polisi, ‘çifte standart’ ile suçlamıştı. Başbakanlık’tan yapılan açıklamada ise “Üzerinde anlaşılmış bir makale değil” denilmişti. Ardından Sunak’a Braverman’i görevden alma çağrıları yapılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.