Dünyanın dört bir yanındaki Liman işçileri, İsrail’e silah sevkiyatını engellemek için eylemler yapıyor

0
203

İtalya’nın Cenova kentindeki liman işçileri “Savaş burada başlıyor” sloganı altında cuma sabahı İsrail’e silah sevkiyatını engelledi. Sosyal medyada yer alan haberlere göre Cenova limanında düzenli olarak faaliyet gösteren İsrailli ZIM isimli nakliye şirketinin sabahın erken saatlerinde Cenova’dan İsrail’e doğru yola çıkacak olan ve AB’den yeni savaş malzemeleri taşıyan bir sevkiyatı engellendi.

Daha önce de Otonom Liman İşçileri Kolektifi (CALP) tarafından bir eylem organize edildi. Aralarında tabandan gelen USB sendikası ve sol parti ittifakı Unione Popolare’nin çok sayıda üyesinin de bulunduğu yaklaşık 500 kişi eyleme katıldı. Eylemde, “Düşman evimizde. Savaşa karşı savaştayız” başlıklı bir basın açıklaması okundu.

Bu hafta ise Avustralya’nın Sidney kentindeki liman işçileri ve destekçiler yine ZIM şirketine ait bir kargo gemisinin limana yanaşmasını protesto ederek, geminin planlanan saatte limana yanaşmasını engelleyerek benzer bir eyleme imza attılar.

İspanya’nın Barselona limanında çalışan işçiler ise, İsrail’in işgal ettiği topraklarda uyguladığı şiddeti reddederek ve BM’yi görevini yerine getirmemekle suçlayarak, silah taşıyan gemilerin liman içinde faaliyet göstermesine izin vermeyeceklerini açıkladılar. İşçiler derneklerine yaptıkları açıklamada, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin unutulduğu bir dönemde, bu beyannameye bağlı kalmanın ve savunmanın görevleri olduğunu belirttiler. Yapılan açıklama şöyle devam etti: “Dernek olarak, sivilleri kurban etmenin hiçbir haklı gerekçesi olamayacağından, konumu ne olursa olsun sivil nüfusu korumak amacıyla, savaş malzemeleri içeren gemilerin limanımızda faaliyet göstermesine izin vermeme kararı aldık.”

Geçtiğimiz hafta Belçika’daki taşımacılık sendikaları da “Savaş malzemelerinin yüklenmesi ve boşaltılmasının masum insanların öldürülmesine katkıda bulunduğu” gerekçesiyle mal tedarikini durdurdu. Greve giden İşçiler, İsrailli firmayla anlaşmanın iptal edilmesini, aksi halde İsrail için üretim yapmayacaklarını duyurdu. Sendikalar yaptıkları ortak açıklamada “Filistin’de soykırım devam ederken, Belçika’daki çeşitli havaalanlarında çalışan işçiler savaş bölgesine doğru silah sevkiyatı yapıldığını görüyorlar” dedi. Sendikalar bu silahları yüklemenin ya da boşaltmanın masum insanları öldüren rejimlerin tedarikine katkıda bulunmak anlamına geldiğini söyledi.

ABD’nin Seattle yakınlarındaki Tacoma limanı da, demirli bir ABD gemisinin İsrail’e mühimmat ve silah taşıdığı gerekçesiyle geçen hafta yaklaşık 200 eylemci tarafından abluka altına alınmış ve gemi birkaç saat gecikmeli olarak yola çıkmıştı. Aynı gemi daha sonra da San Francisco Körfezi’ndeki Oakland limanında işçiler tarafından da durdurulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.