IŞİD’den Rusya’ya Kitle Katliamı Saldırısı ve Yalandan Başsağlığı Mesajları

0
1499

IMG_0807St. Petersburg şehrinde bir metro vagonuna el çantasıyla bırakılan bomba Sennaya Ploschad ile Tekhnologichesky Institut metro durakları arasında patladı. İlk resmî açıklamalara göre patlama sonucu 10 kişi yaşamını yitirdi ve 47 kişi de yaralandı. Olayın bugün yerel saatle 14:30’da gerçekleştirdiği belirtiliyor. Patlamanın olduğu istasyonların yakınındaki Plosjaf Vosstania durağında bir bomba daha bulunduğu ve patlamamış bombanın yetkililer tarafından imha edildiği bildirildi.

Yüzbinlerde insan sosyal medyada saldırıları protesto ettiler. Rusya hükümeti üç günlük yas ilan etti.

Saldırıların IŞİD tarafından gerçekleştirildiği yazılıyor. AKP hükümeti ile uzun yıllar IŞİD’e kol kanat germiş olan ABD ve diğer Batılı ülkeleri saldırının ardından Rusya’ya başsağlığı mesajları verdiler.

AKP hükümetinin IŞİD ile uzun yıllar nasıl yakın mesai yürüttüğü biliniyor. Bu mesailer sonucunda Irak ve Suriye’de başlayan dinci katliamlar Türkiye’ye, Avrupa’ya ve Rusya’ya kadar yayıldı.

IŞİD çeteleri Irak’ı ve Suriye’yi işgal etmişlerdi. İstanbul dünyanın çeşitli ülkelerinden Suriye’ye ve Irak’a geçmek için gelen on binlerce katilin toplanma yeri, güney sınırlarımız onların yol geçen hanıydı. Resmi güçler çetelere binlerce TIR dolusu silah ve mühimmat taşıdı. Savaşta yaralanan katiller Türkiye’ye gelip tedavi olduktan sonra tekrar kelle kesmek ve ırza geçmek için Suriye’ye gidiyorlardı. Resmi güçlerin desteğindeki çeteler Antep’i, Hatay’ı başkaca birçok ilimizi adeta işgal etmişlerdi.

Çeteler Suruç’ta, Ankara’da, İstanbul’da vb ilerici güçlere karşı giriştikleri katliamlarla da canlar aldılar.

Arap ve Kürt halklarının yiğitçe direnişleri sonucunda bu çeteler durduruldular. Özelikle Rusya’nın çetelerin işgali altındaki Suriye hükümetine verdiği destek sonucunda IŞİD ağır darbeler alıp gerilemeye başlayınca çetelerin hamisi ABD, IŞİD’in tasfiyesinden kalan boşluğu kendisi doldurmak için harekete geçti.

Katliamcı çetelerin en büyük destekçisi olan malum hükümet de IŞİD ile ittifakın bir şey kazandırmayacağını görünce müttefikini IŞİD’e karşı istemeye istemeye savaş ilan etti. Şimdi bu cinayet örgütlerini iktidar aracı olarak kullanan gücün başaşağı gidişini izliyoruz.

03.04.2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.