Irak-İran sınırında 7.3 büyüklüğünde deprem: Ölü sayısı 328’e yükseldi

0
1544

Güney Kürdistan’a bağlı merkez üssü Süleymaniye kenti olduğu belirtilen 7.3 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 328’e yükseldiği öğrenildi.8504704

Merkez üssünün Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Süleymaniye kenti olduğu belirtilen deprem Türkiye’nin doğu ve güneydoğusundaki Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Hakkari ve Şırnak gibi bir çok yerleşim bölgesinde hissedildi. Buralarda yaşayanların sarsıntının ardından sokaklara çıktığı aktarıldı.

İran devlet televizyonu Irak’ın Süleymaniye kentinde meydana gelen 7.3’lük deprem nedeniyle İran’da hayatını kaybedenlerin sayısının 328’e yükseldiği duyurdu. 2 bin 500’ün üzerinde insanın da yaralı olduğu olayda, enkaz kaldırma çalışmaları devam ettikçe ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Amerika Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), depremin Süleymaniye merkezli olduğunu, yerin 10 km derinliğinde meydana geldiğini ve Richter ölçeğine göre 7.3 büyüklüğünde (magnitüd) olduğunu belirtti. thumbs_b_c_0bd7ee017fb682fd0c404411811e256a

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, konu ile ilgili “12 Kasım akşam saatlerinde merkez üssü Irak’ın Halepçe kentinin güneybatısı olan ve ilk belirlemelere göre 7,2 şiddetinde bir deprem yaşanmasından büyük üzüntü duyduk. Özellikle Iraklı Kürt kardeşlerimizin bulunduğu yerlerde yoğun şekilde hissedilen depremde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Şu ana kadar, teyide muhtaç olmakla birlikte, az sayıda can kaybı yaşandığı yönündeki bilgiler, bu elim hadisedeki tesellimizi oluşturmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Demokratik Bölgeler Partisi: Gün birlik günü, gün halkımızın acılarını paylaşma günüdür!

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Güney ve Doğu Kürdistan’da dün akşam gerçekleşen 7,3 büyüklüğündeki depreme ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada “Şuana kadar edinilen bilgilere göre yüzlerce yurttaşımızın ne yazık ki yaşamını yitirdiğidir. En büyük kaygımız can kaybının fazla olmamasıdır. Kürdistan’da, bilhassa Avrupa’da yaşayan halkımızı depremin yaşandığı yerlerde kalan halkımızla dayanışmaya çağırıyoruz. Gün birlik günü, gün halkımızın acılarını paylaşma günüdür” ifadeleri kaydedildi.

TSK’dan deprem bölgesine hava operasyonu23472100_599339030236868_7616014314434201911_n

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri, yaptığı açıklamada Kuzey Irak’ın Zap, Haftanin, Hakurk ve Kandil bölgelerine hava operasyonu düzenlediğini duyurdu. Depremin acıları yeni yeni ortaya çıkarken, TSK’nın yaptığı açıklamada bu bölgelerde PKK kamplarına dönük hava operasyonu düzenlendiği aktarılarak havalanan uçakların emniyetli bir şekilde üslerine döndüğü belirtildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.