İşçilere elektronik pranga dayatması

0
785

Korona salgını boyunca çalışmak zorunda bırakılan işçilere şimdi de pranga dayatması geliyor. İşçilerin sosyal mesafesini kontrol etmek için geliştirildiği iddia edilen cihaz, konum bilgilerini de toplayarak işçiyi sürekli denetleyecek.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), fabrikalarda işçilerin sosyal mesafe kurallarına uyup uymadıklarını tespit etmek için elektronik pranga geliştirdi. 

MESS-SAFE isimli cihazla işçilerin, iş yeri içindeki durumları izlenerek sosyal mesafe kurallarına uymaları desteklenecek. İşçilerin boyunlarına kolye gibi takılacak olan cihaz, çevresinde bulunan diğer cihazlar yani işçiler ile aradaki mesafeyi ölçerek, sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı durumlarda uyarı verecek.

İşçilerin cep telefonları ile entegreli çalışacağı belirtilen cihaz, işçilerin konum bilgilerini de ortak bir veritabanında toplayacak. Cihazın web sitesinde bu verilerin anonim olarak toplanacağı ve yalnızca iş güvenliği uzmanlarının risk değerlendirmesi yapması için kullanacağı iddia ediliyor. Ancak bu bilgilerin nasıl anonimleştirileceği ve kişisel verilerin korunması ile ilgili bilgiler ise yer almıyor.

Kaynak: Sendika.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.