İspanya’da Yapılan Erken Seçimi, İktidarda Bulunan Sosyalist Parti Kazandı

0
1261

İspanya’da geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen erken seçimi, kesin olmayan sonuçlara göre iktidarda olan Sosyalist Parti kazandı. Ancak sosyalistler tek başına hükümeti kurmak için yeterli çoğunluğu sağlayamadı.

Başbakan Pedro Sanchez’in lideri olduğu İspanyol Sosyalist İşçi Partisi yüzde 29 oy alarak birinci parti oldu.

123 sandalye kazanan Sosyalistlerin, hükümeti kurmak için bir önceki hükümette ortaklarından biri olan ve bu seçimde 42 sandalye kazanan Merkez Sol Parti Podemos’a ya da özerk bölgelerden çıkan siyasi partilerin desteğine ihtiyacı olacak.

Sosyalist Parti ve Podemos’un bir araya gelmesi halinde de, hükümet kurmak için gerekli olan 176 sandalyeye ulaşılamıyor. 11 milletvekilinin daha koalisyona katılması gerekiyor. Sanchez, Bask yönetiminden ya da Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı partilerin kapısını çalabilir. Ancak geçen ay hükümete verdikleri desteği çekip erken seçime giden yolu açan, Katalonya partileri olmuştu. Bu durumda Sanchez’in ne tutum alacağı bilinmiyor.

Katalonya’dan merkez sol ERC, en fazla oyu alan parti oldu. 15 sandalye kazanan ERC’nin lideri Oriol Junqueras, Ekim 2017’de bağımsızlık ilan ettiği için şu an cezaevinde.

Katalonya halkı ve ERC’nin tutuklu lideri Oriol Junqueras, cezaevinden seçim çalışması yapıyor

Diğer yandan Honqueras ve diğer Katalan yöneticilerin yargılanması sürecinde Katalan bağımsızlık yanlısı partiler hükümetten çekilmiş ve böylece erken seçim kararı alınmıştı.

Sanchez, yaptığı zafer konuşmasında partisinin “eşitsizlikle ve yolsuzlukla mücadele ve bir arada yaşamayı güçlendirme” yolunda çalışacağını söyledi. “Geçmiş kaybetti, gelecek kazandı” dedi.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.