İsrail ateşkes ve rehineler anlaşması lehinde karar verdi

0
176

İsrail kabinesi dün gece ateşkesi onayladı. Hamas’ın Gazze Şeridi’nde kaçırdığı 240 rehineden yaklaşık 50’sini dört gün içinde serbest bırakması öngörülüyor. İsrail medyasına göre rehinelerin 30’unun çocuk, 8’inin anne ve 12’sinin yaşlı kadından oluştuğu ifade ediliyor.

Basında yer alan haberlere göre Hamas da bir anlaşmanın varlığını doğruladı. Hamas İsrailli rehinelere karşılık, 150 Filistinli mahkûmun serbest bırakılacağını duyurdu. Times of Israil’in haberine göre, serbest bırakılacak Filistinli mahkûmların, “Batı Şeria ve Doğu Kudüs de dahil olmak üzere, gözaltına alınmadan önce yaşadıkları” şehir ya da kasabaya geri dönecekler.

Anlaşma aynı zamanda ateşkesin olası bir uzatılmasını da öngörüyor. Bu durumda Hamas’ın her gün 10 rehineyi daha serbest bırakması gerekecek. İsrail bu şekilde toplam 80 rehinenin serbest bırakılabileceğini varsayıyor.

Açıklama yapan Netanyahu “Savaştayız ve tüm hedeflerimize ulaşana kadar savaşa devam edeceğiz. Hamas’ı yok etmek, tüm rehinelerimizi geri vermek ve Gazze’de hiçbir grubun İsrail’i tehdit edememesini sağlamak” ifadelerinde bulundu. Netanyahu, askerlerin savaşın sonraki aşamalarına hazırlanabilmesi için ateşkes süresince istihbarat toplamaya devam edileceğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.