İşte AKP’nin İstanbul dilekçesi:

0
1048

AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu’na İstanbul için yaptığı itirazların ayrıntıları ortaya çıkıyor. YSK’ya 3 bavul ile teslim edilen belgeler ile birlikte verilen dilekçelerde “kayıp seçmen”, “maddi hata”, “kısıtlı seçim” gibi iddialar yer alıyor.

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 17 gün geçmesine rağmen mazbataları vermemek için ekinden gelen ne varsa yapan AKP’nin İstanbul seçimleri ile ilgili YSK’ya verdikleri 44 sayfalık dilekçe ve o dilekçedeki ayrıntılar ortaya çıktı.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre AKP’nin iddiası sandıklarda “kasten ve organize bir şekilde” gerçekleştirilmiş sayım döküm cetvelinde hata, kısıtlıların oy kullanması, kayıp seçmen listeleri, kayıp oy pusulaları olduğu yönünde.

MADDİ HATA: Sandık kurulları tarafından seçimin sonucunu değiştirebilecek sayıdaki zarfların ve oyların sayımında ve geçerli olup olmadığı yönünden yapılan değerlendirmelerde; Sandık sonuç tutanaklarının ve oy sayım döküm cetvellerinin düzenlenmesinde ve oyların sandık sonuç tutanaklarına geçirilmesi sırasında yapılan ciddi maddi hatalar ve usulsüzlükler, kayıp oy pusulaları, sayım döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları…

MEMUR OLMAYAN SANDIK KURULU ÜYELERİ: İlçe Seçim Kurullarınca 298 sayılı Kanuna açıkça aykırı şekilde yapılan sandık kumlu başkan ve üye atamaları…

KISITLI SEÇMENLERİN OY KULLANMASI: Seçmen listesinde kayıtlı olmasına rağmen Anayasa ve 298 sayılı Kanun gereği oy kullanamayacak kısıtlıların oy kullanması ve seçmen listesinde kayıtlı olmakla birlikte ölü olan seçmenler yerine de başkaları tarafından oy kullanılmış olması…

MÜKERRER SEÇMEN: Çok sayıda mükerrer kayıtlı seçmenin birden fazla seçim çevresinde oy kullanıp kullanmadığının tespit edilememesi…

KAYIP SEÇMEN LİSTELERİ: Torbalarda bulunamayan kayıp seçmen listeleri nedenleriyle, İstanbul genelinde kullanılan yaklaşık 300 bin oy pusulasının hukuki durumunun belirsiz hale gelmiş olmasından dolayı seçim sonuçlarının her türlü şüpheden uzak ve kesin olarak belirlenebilmesine hukuken imkan bulunmamaktadır.

ORGANİZELİ: Tüm bu hata ve usulsüzlüklerin sehven ve münferiden değil, bilakis kasten ve organizeli bir şekilde yapıldığını göstermektedir.

“TAM KANUNSUZLUK”

Dilekçenin “sonuç ve talep kısmı” ise şöyle:

“31 Mart 2019 Pazar günü İstanbul’da yapılan Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinde oluşan “seçimin neticesine ve dürüstlüğüne müessir olaylar ve haller” ve bu şekildeki oyların iki parti arasındaki oy farkını kapatır sayıda bulunması ve tam kanunsuzluk nedeniyle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin; Anayasa’nın 67, 79 ve 2972 sayılı Kanunun 25. ve 29. maddeleri ile 298 Sayılı Kanunun 14,110,112 ve 130. maddeleri kapsamında iptal edilmesi ve yenilenmesine karar verilmesini arz ve talep ederiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.