İstiklal Caddesi’nin yetki ve sorumluluğu İBB’ye geçti

0
86

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi’nin AKP döneminde belediye ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na karşı açtığı davayı kazandı. Mahkeme kararında, İstiklal Caddesi’nin tüm yetki ve sorumluluğunun ana arter olmasından dolayı İBB’de olduğuna hükmetti.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre İBB Gezi Parkı, Hidiv Kasrı ve Kanal İstanbul’un imar planları gibi önemli davaları kazanmaya devam ediyor.

Son olarak İstiklal Caddesi ile ilgili karar da verildi. AKP döneminin Beyoğlu Belediyesi, İBB’nin yetkisinde olan İstiklal Caddesi için “İstiklal Caddesi Cephe Düzenleme Projesi” hazırlamış ve proje için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onay almıştı.

İBB de İstiklal Caddesi’nin ana arter olduğu ve caddeye dair tüm yetkinin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu belirterek Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Beyoğlu Belediyesi’ne karşı bir hukuk mücadelesi başlattı. Uzun süre devam eden mahkeme sürecinin ardından İstiklal Caddesi’nde Beyoğlu Belediyesi’nin bir yetkisi olmadığı, tüm yetki ve sorumluluğun İBB’de olduğu tescillendi.

İBB 1. Hukuk Müşaviri Eren Sönmez ise hukuk zaferini BirGün’ü değerlendirdi. Sönmez, “Hem 2019-2024 döneminde İBB İstiklal için epey proje üretti ve uygulamaya koydu. Önümüzdeki dönem de Beyoğlu Belediyesi ile birlikte İstiklal’in altın çağı için birçok işe imza atılacak. Bu karar bu işlerin hukuken temelini de oluşturacak bir karar” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.