Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Çevre Gönüllüleri, Hilton’un çevre katliamına karşı eylem yaptı

0
109

Muğla’nın Dalaman ilçesinde Hilton Otel’in 1100 yatak kapasiteli otel ve golf tesisi projesi için ağaç kesimine başlanmasıyla birlikte Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Çevre Gönüllüleri Dalaman Hilton Otel’in önünde yaşanan çevre katliamına karşı bir protesto gösterisi düzenledi.

Patronlar Dünyası’ndan Kenan Gürbüz’ün haberine göre çevre aktivistleri, otelin önünde katliama dur demek için bir eylem gerçekleştirdi.

Çevreciler yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Dalaman Hilton Oteli’nin Sarıgermeʼde hayata geçireceği 1300 dönüm alanda yapılacak 18 delikli ‘Golf Sahası Projesi’ için ormanlık bölgede ağaç kesimi yapılmaya başlandığını tespit ettik.

Yetkililerden öğrendiğimize göre kesim çalışmaları yapılan alan Turizm Bakanlığı tarafından söz konusu otele turizm amaçlı olarak tahsis edilmiş.

Projenin uygulamaya konulmasıyla içinde çalıların ve çam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alan temizlenerek golf sahası haline getirilecek.

Geçtiğimiz yıllarda orman yangınlarıyla önemli oranda kaybettiğimiz orman varlığımız şimdi de turizm amaçlı tahsislerle tahrip edilerek yok edilmek isteniyor. Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri ise, 1980ʼli yıllarda Turizm Bakanlığı tarafından söz konusu otele turizm amaçlı tahsis edilen alanda orman işletmesi ekiplerinin kesim planlaması yapılan ağaçların kesim işlemini yapacaklarını belirttiler.

Yaklaşık 1500 adet çam ve okaliptüs ağaçları kesilecek

Yaklaşık 1500 adet çam ve okaliptüs ağacı kesilecek. Muğla ve bölge turizmine önemli katkısı olacağı söylenen bu proje için mevcut orman örtüsü önemli ölçüde tahrip edilecek. Orman, toprağıyla, hayvanlarıyla bir bütündür, bir ekosistemdir. Golf turizmi için arazi seçiminde kıyı ve ormanların tercihi, arazinin rasyonel kullanılması için yanlış bir tercihtir. Golf sporu yapılan gelişmiş ülkelerde, golf alanları belirlenirken, işe yaramaz araziler, eski çöp depolama alanları seçilir.

Yeşil görünümünün altında golf sahaları, doğaya ilaçlarla zehir saçan, su kaynaklarını acımasızca sömüren, ektiği yapay çimler dışında hiçbir canlının yaşamasına mahal vermeyen alanlardır. Çimenlerin uygun koşullarda tutulabilmesi için de çok fazla su gerekmektedir. Bölgemiz iklim değişiklikleri nedeniyle hızla kuraklaşmaktadır. Su kaynaklarımızın kısıtlı olduğu sıcak iklim kuşağındaki bölgemizde bu golf yatırımı planlanırken, doğaya ve su kaynaklarımıza verdiği zarar ve bunun maliyeti göz önüne alınmamıştır.

Hilton Oteli’nin ekosistemi hiçe sayması kabul edilemez

Golf sahaları yeraltı sularının tükenmesi ve kirlenmesi konusunda büyük tehdit oluşturmaktadır. Golf sahalarının çok fazla su gereksiniminin yanı sıra, çimenlerin yıl boyunca golf oynanabilecek durumda tutulabilmesi için çok fazla miktarda kimyasal gübre ve ilaçlar kullanılmaktadır. Bir golf sahasının yıllık kimyasal gübre ve ilaç kullanımı, tarımda kullanılan miktarın altı katı daha fazladır. Bu kimyasal maddeler, daha sonra yeraltına sızarak yeraltı su kaynakları ya da çevredeki yüzey su kaynaklarının kirlenmesine sebep olmaktadır. Bütün bu gerçekler ortadayken Hilton Oteli’nin sırf daha fazla maddi kazanç sağlamak uğruna doğal kaynakları, mevcut ekosistemi ve yöredeki yaşamı hiçe sayarak böyle bir yatırıma kalkışması kabul edilemez.

Yapılan tahribatı durdurmak ve projenin iptalini sağlamak için Kanuni haklarımızı kullanacağımızı ve gereken hukuki girişimleri yapacağımızı duyururuz.”

Hilton’dan açıklama: “Çevre düşmanı değiliz”

Öte yandan Hilton Otel’den söz konusu durumla ilgili de açıklama yapıldı. Yapılan eylemlerin ve oluşturulmaya çalışılan gündemin Dalaman Hilton markasına zarar vermesini istemediklerini belirten otel yönetimi, “Biz doğayı ve ormanı korumak adına üzerimize düşeni her zaman yapıyoruz. Bölgede bulunan otelimiz de doğa dostu bir otel. 15 yıl önce zaten bölgede ağaçlandırma yapılmış olup, ileride de ağaçlandırma yapılmaya devam edilecektir” ifadelerine yer verirken, otelin turizm istihdamını artıracağını ve böylelikle Dalaman ve Ortaca bölgesine katkı sunacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.