İsveç’te Örgütlü Suçluluk Artıyor

0
1094

İsveç’in üçüncü büyük şehri Malmö dün gene silahlı ve bombalı olaylara sahne oldu. İlk olay saat 10:00 sıralarında Malmö tren istasyonunda meydana geldi. İddialara göre polis, çantasında bomba ve silah olduğunu söylersek çevreyi tehdit eden bir adam var, diye bir ihbar alıyor. Polis istasyona geliyor ve adamı iki bacağından vurarak yakaladıktan sonra tutukluyor. Yaralanan adam 44 yaşında ve bir süredir Malmö’de çalıştığı bildirilen ve İtalyan vatandaşı erkek. İsveç polisi son yıllarda kolayca ateş ettiği için adamın vurulmasında bir görev hatası olup olmadığını bilemiyoruz. 

Ölüm olayında hayatını kaybeden kişi ise, 20 yaşındaki bir erkek idi. Şahıs pazartesi günü hemen 13:00 sonrasında Malmö’nün Nya Bellevue adlı bölgesinde vurularak yaralanıyor ve daha sonra polis tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildiriliyor. Olayla ilgili bugün 23 ve 29 yaşlarında iki şüpheli gözaltına alınıyor. Ölen genç polisin bildiği birisi ve geçen yıl da kardeşinin silahla vurularak öldürülmüş. 

Aynı akşam saat 21:00 sularında Malmö’nün Vendelsfridsgatan adlı mahallesinde 20 yaşlarında  iki genç kendilerine ateş açıldığı ihbarını yapıyorlar. Olay yerine gelen polis çok sayıda boş kovan buluyor.

Gene aynı akşam Fosievägen adlı bölgede saat 18:00 civarında bir araba yakılması olayı rapor ediliyor. Polis araba yakılması ile  Nya Bellevue ‘deki olay arasında irtibat olabileceğini düşünüyor. 

Aynı gece birisi Malmö’nün Rosengård semtindeki bir evin girişinde diğeri Malmö merkezindeki bir gece külübü önünde iki patlama meydana geliyor. 

2010 sonrası bu olaylara daha çok rastlanıyor

Yetkililer İsveç’te silahlı saldırı olaylarının azaldığını ama bu olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısının arttığını ve olayların giderek daha organize hale geldiğini belirtiyorlar.

Polis kaynaklarından verilen bilgilere göre 2018 yılında İsveçte 306 silahlı saldırıda 45 kişi ölmüş 135 kişi de yaralanmış. Bu sayı bir önceki yıl olan 2017’de 324 silahlı saldırı, 34 ölü ve 139 yaralama şeklinde imiş. 

Ancak olayların 2015 ve 2016 yıllarından itibaren belirgin bir şekilde arttığı görülüyor. Polis kaynakları 2015 ve 2016 yıllarında 28 olan ölü sayısının daha önceki yıllarda ise bariz şekilde daha düşük olduğunu gösteriyor. 

İsveç, örgütlü suçluluğun önünü almak için çalışmasını aileler yoğunluklu  çalışmaya ve polisiye önlemlere dayandırıyor. Bu çalışma ne yazık ki ekonomik durumu kötü, boşanmış ve hele dil bilmeyen anne babalardan oluşan ailelerde yeterince etkili olamıyor. İsveçte artan gelir eşitsizliği ve eğitimde başarısız sonuçlar alınmasıyla ile el ele giden örgütlü suçluluk, aileler ve polisiye önlemler temelinde sürdürülen çalışmayı yetersiz hale getiriyor. 

Olayların çoğu varoş bölgelerinde meydana gelmiş. Bir araştırmaya göre örgütlü suçluluğa karıştığı tespit edilen kişilerin yarısının psikolojik sorunlu insanlar oldukları görülmüş. Silahtan dolayı tutuklananların sayısı 5 katına çıktığı halde olaylarda önemli bir azalma sağlanamamış görünüyor. İsveçte artık 9 yıllık temel eğitimi bitiren gençlerin yarısının liseye devam etmediği bildiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.