Anayasa Mahkemesi Berkin Elvan’ın Mağdur Olduğuna “İkna” Olmamış!

0
980

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle vurularak hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ailesinin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvuru reddedildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Direnişi sırasında 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulduktan sonra, bir yıla yakın bir süre komada kalarak 11 Mart 2014’te hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ailesinin bireysel başvurusunu reddetti.

Elvan ailesi, 30 Mart 2015’te yaşam hakkının ve kötü muamele yasağının ihlal edildiği iddiasıyla AYM’ye başvurmuştu.

AYM verdiği skandal red kararında, başvuranın ihmalden doğrudan etkilendiğine dair mahkemenin ikna edilmesi gerektiğini belirtti. Kararda, “Bir bireysel başvurunun kabul edilebilmesi için başvurucunun sadece mağdur olduğunu ileri sürmesi yeterli olmayıp, ihlalden doğrudan veya dolaylı olarak etkilendiğini yani mağdur olduğunu göstermesi veya mağdur olduğu konusunda Anayasa Mahkemesi’ni ikna etmesi gerekir.” ifadeleri yer aldı.

Karar sonrası BirGün’e açıklama yapan baba Sami Elvan şunları söyledi: “Bütün haklarımızı aramaya devam edeceğiz. Biz bunların kararını zaten tanımıyoruz, bugüne kadar da kendi adımıza olumlu bir karar verdiklerini hiç görmedik. Bu şu anlama geliyor, Berkin’in mahkemesinin sonucunun da bu doğrultuda olacağını gösteriyor. Umarım ülkemizde adil bir şekilde yargı olur, herkes hak ettiğini bulur. Biz elimizden gelen her şeyi yapıp bu davayı sürdüreceğiz, peşini bırakacak değiliz. Ben olmasam bile çocuklarım bunun peşini bırakmayacak ben bundan eminim. Sonuç ne olursa olsun, ülkemizde adaletin olmadığını ve insanların iki dudağının arasında olduğunu hepimiz biliyoruz.”

AYM’nin bu kararının ardından aile AİHM’e başvuracağını, avukatlarının bu doğrultuda hazırlık yaptığını duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.