17-25 Aralık “Hırsızlık Haftası” Kutlu Olsun!

0
2410

img_0470Türkiye’yi sarsan 17-25 Aralık operasyonlarının üzerinden tam üç sene geçti.

17 Aralık 2013 yılında AKP’li bakan ve çocuklarının içinde yer aldığı yolsuzluk ve hırsızlık operasyonu yapıldı. Bu operasyon kapsamında  dönemin AKP’li İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, AKP’li Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan, AKP’li Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Oğuz Bayraktar, işadamı Ali Ağaoğlu, dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan sözde işadamı, şuan Amerika’da tutuklu olan, Reza Sarraf ve 26 kişi gözaltına alınmıştı. Operasyonda Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın da adı geçiyordu.

img_0471Operasyon sırasında bakan çocuklarının evlerindeki ayakkabı kutularında, kasalar dolu para bulunmuştu.

Operasyonun ardından davaya bakan ve Gülenci olduğu iddia edilen *savcılar ve emniyet müdürleri, hükümet tarafından görevden alındılar sonra da haklarında tutuklama kararı çıkarıldı; gözaltına alınan bakan çocukları ise kısa zaman sonra serbest bırakıldı. Olaydan sonra dört bakan görevlerinden istifa etti.

Hırsızlık ve yolsuzluk operasyonunda adı geçen bu dört bakan hakkında Yüce Divan’a gönderilmeleri için fezleke hazırlandı. Meclis’te AKP’lilerin tam kadro oyuyla Yüce Divan’a gönderilmemeleri sonucu çıktı.

Yaşadığımız hırsızlık ve yolsuzluk operasyonunu unutmamak için her yıl 17- 25 Aralık günleri ‘Hırsızlık ve Yolsuzluk Haftası’ olarak anılıyor.

17.12.2016

Odak/ Mersin

*Hükümetin görevden aldığı savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara, Ergenekon ve ODATV operasyonlarının savcılarıydı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.