İsveç’te Şaşırtan Gelişme: Polis Gene “kazayla” Öldürdü

0
1727

Foto: Polis tarafından öldürülen Eric Törell

İsveç’in başkenti Stockholm’de down sendromlu bir genç, polis tarafından ateş açılarak öldürüldü.

Geçtiğimiz perşembe günü yaşanan olayda, evinden kaçan ve elinde oyuncak silah olduğu belirtilen down sendromlu Eric Törell adlı 20 yaşındaki genci polis ateş açarak vurdu. Emniyet birimlerinin açıklamasına göre, üç polis memuru olay yerine varınca Eric Torel’e yaklaştı ve gerçek sandıkları silahı bırakmasını istedi. Eric bu isteği yerine getirmedi ve “tehditkar” davrandı. Gencin elindeki silahı tehdit olarak algılayan polisler ateş açarak Eric’i vurdu. Olay sonrası hastaneye kaldırılan genç kurtarılamadı.
Eric Torel’in annesi Katarina Söderberg, oğlunun konuşma güçlüğü çektiğini, daha önce de evden kaçtığını ve her seferinde bulunarak geri getirildiğini, elindeki oyuncak silahın da hediye olduğunu söyledi. Katarina Söderberg, “Yaşananları anlamam imkansız. Oğlum sineği bile incitmezdi, nasıl tehdit oluşturmuş olabilir.” dedi. Ayrıca, tehdit oluşturduysa bile neden durdurmak için kol yada bacağından değil de hayati risk taşıyan bölgelerinden ve defalarca ateş açılarak vurulduğunu anlayamadığını belirtti.
Olayın ardından İsveç gazetesi Expressen, polisin görevi kötüye kullanıp kullanmadığının ortaya çıkarılması için olayla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.

Bu olayla birlikte polisin 2018 yılında “kazayla” öldürdüğü insan sayısı 5 oldu. Bu sayının İsveç polisi için kötü bir rekor olduğu belirtiliyor.(https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/On7jqk/rekordmanga-dodade-av-polisen-i-ar/promo)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.