İsveç’te Sosyal Demokratlara güven artmaya devam ediyor

0
787

İsveç devlet televizyonu SVT’nin son iki aydır yaptırdığı kamuoyu yoklamaları, iktidardaki sosyal demokratların oylarının artmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu yılın Şubat ayında yapılan kamuoyu yoklamaları ırkçı parti İsveç Demokratlarının(SD), Sosyal demokratlarla (S) başa baş hatta bir parça da önde olduğunu gösteriyordu. Korona pandemisi siyasal tabloyu öyle değiştirdi ki Nisan ayında Sosyal Demokratlar ile İsveç Demokratları arasındaki fark yüzde 10,7’e ulaştı. Aşağıdaki tablodan anlaşılabileceği gibi Nisan ayında yapılan anketlerde Sosyal Demokratlar (S) yüzde 4,8 daha artarken SD nin oyları yüzde 2,3 daha gerilemiş. Tabloda M kısaltmasıyla gösterilen İsveç’in geleneksel ana sağ partisinin yüzde 0,7 oranla yükselmeye devam ettiği gözlenirken; hükümeti destekleyen sağcı Liberaller ise yüzde 2,8 seçmen desteğiyle yüzde dörtlük seçim barajının altında bir çizgi çizdi. 

İki dönem hükümete başbakanlık yapan Sosyal Demokrat İşçi Partisi ( Sosyal Demokratlar) başkanı Stefan Löfven, yaşanan pandemi sürecinde halkın güvenini tekrar kazandığı görülüyor. Yorumcular Sosyal demokratlarla Moderaterna (M) adlı geleneksel ana sağ partinin oylarının artmasını halkın kriz dönemi dolayısıyla geçmişten beri daha çok tanıyıp bildiği partilere yaslanma eğilimi olarak değerlendiriyor. Sosyal demokratlara duyulan güvenin önemli bir kısmı partinin hükümette olmasına bağlıyor. Irkçı Parti SD’nin bile muhalefette yumuşamış olması dikkat çekiyor.

SD grup sözcülerinden Mattias Bäckström Johansson, İsveçlilerin hayatları ve istihdam söz konusu iken kamuoyu yoklaması rakamlarının önemli olmadığını belirtiyor. Yorumcular 2022 yılında yapılacak olan genel seçimlere kadar geçecek sürede çok şeyin değişebileceğini belirtiyorlar. Liberal parti (L) sekreteri Juna Blom rakamların üzücü olduğunu fakat endişe duyulması gereken durumun korona krizi ve İsveç’in geleceği olduğunu belirtti.

Kaynak: SVT Nyheter

Tabloda sağdan sola:

V: Sol Parti, Hükümeti dışardan destekliyor.

S: İktidardaki Sosyal Demokratlar

MP: Çevre Partisi, Hükümetin ortağı

C: Merkez Parti isimli sağcı Liberal parti. Hükümeti dışarıdan destekliyor.

L: Liberal Parti, sağcı ve özelleştirme yanlısı bir parti. Hükümeti dışarıdan destekliyor.

M: Moderatlar, ana sağ parti

KD: Hristiyan Demokratlar

SD: İsveç Demokratları adlı ırkçı parti

L ve C hükümeti koşullu olarak desteklerken L, C, M, KD ve SD yerel yönetimlerde genellikle birlikte davranıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.