İzmir’de HDP Parti binasında öldürülen Deniz Poyraz’ın katili: “Pişman değilim, 5 dakika önce gelsem daha kanlı olacaktı”

0
345

HDP İzmir il binasında Deniz Poyraz’ı öldüren katil Onur Gencer, bugün görülen duruşmada “Pişman değilim. 5 dakika daha erken gelseydim daha kanlı bir cinayet olacaktı.” ifadelerini kullandı.

HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda Deniz Poyraz’ı öldüren katil Onur Gencer’in yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün görüldü. İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi salonun küçük olması nedeniyle mahkeme heyetiyle yapılan müzakere sonucunda salona 100 kişinin alınması kararlaştırıldı. Duruşmada çok sayıda baro başkanı ve yönetim kurulu üyesi de yer aldı. Duruşmayı HDP milletvekilleri ile çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi izledi. Mahkeme Başkanı’nın konuşmasının ardından kimlik tespiti yapıldı.

Davaya müdahil olma talebi için konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bu acı öncelikle bizim acımızdır. Öfke bizim öfkemizdir. Bu dava bizim davamızdır. Partimiz HDP sanık katilin uzun süreye yayılan bir plan doğrultusunda tasarlayarak, canavarca hisle İzmir il binamızda canımız Deniz’imizi katletmesinden doğrudan zarar görmüştür. Katılma talebimizin olması doğaldır.” dedi.

Ardından sözü avukat Gurbet Uçar aldı. Uçar, katil Gencer’in gözaltına alınma biçimine değinerek, “Bu gözaltına alma biçimi dahi yargılamadaki cezasızlık politikasının göstergesidir. Dosyada görüntüleri var. Makam odasında oturtulmuş. Fotoğraflarını çekmişler. Büyük bir konfor sağlandı kendisine. Bu konforun cezaevinde devam edip etmediğini bilmiyoruz. Emniyette kalma süreci 24 saat hiçbir delil toplanmadan cezaevine gönderildi. Etkili bir soruşturma yapılmadı.” diye konuştu.

Verilen aranın ardından katil Onur Gencer’in savunmasına geçildi. Mahkeme başkanı iddianamedeki suçlamaları okuyarak, sanıktan savunma yapmasını istedi. Gencer, “PKK ile yaşadığım birçok travma ve bu travmalardan kurtulmak için gerçekleştirdiğim kanlı baskın bakımından pişman değilim. Deniz Poyraz’ın kendisi ve ailesinin araştırılmasını istiyorum. Bazı istihbaratçıların öldürülmesinden sorumlu olanın Deniz Poyraz olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu. Mahkeme Başkanı’nın “Eylemi gerçekleştirme nedenin neydi?” şeklindeki soruya Gencer, “İçimi soğutmak, travmalarımdan kurtulmak ve kendimi hissetmek için yaptığım baskında HDP/PKK örgütünün durdurulmaması için yaptım. Kendim yaptım.” diyerek cevap verdi. 

Ardından mahkeme başkanının “Bu kararı nasıl aldın, eylemi gerçekleştirene kadar neler yaptın?” sorusuna da Gencer, “Suriye’de YPG’nin bizzat bana yaptığı suikast sonrası misilleme yapılmaması nedeniyle intikam zamanın geldiğini fark ettim. İntikam için fırsat bekledim. Daha kısa yoldan masumlara zarar vermeden HDP binasını uygun gördüm. 16 Haziran Çarşamba günü saat 5 sıralarında o HDP’linin son damlayı taşırması ile birlikte ok yaydan çıktı.” ifadelerini kullandı.

“5 dakika erken gelsem daha kanlı olacaktı”

Katil Gencer, “Atış eğitimi alman, silah ruhsatı alma sürecin var bunları ayrıntısıyla anlat” sorusuna ise Gencer, “İntikam planı 5 yaşından itibaren kafamda vardı. Şekillenmemişti. Biraz daha doğaçlama bir şekilde beklentim vardı. Av tüfeği alma sebebim atış zevkim sebebiyleydi. Atış eğitimi aldım, poligonlarda kendimi geliştirdim. Tüfek almam eğlence içindi ama tabanca intikam içindi. Ta ki 16 Haziran’a kadar. İntikam dayanılmaz bir noktaya gelmişti. 16 Haziran gecesi sinirden uyuyamamıştım, 10.30 civarı taksi ile binanın önüne geldim, 11.00’e doğru ve tabanca ile içeri girdim. 5 dakika daha erken gelseydim, daha kanlı bol leşli bir cinayet olacaktı.” sözleriyle cevap verdi.

Katil Gencer’in savunmasından sonra mahkeme heyeti kararı açıkladı. Mahkeme; Gencer’e indirimsiz olarak ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırırken, ‘mala zarar verme’ suçundan dört yıl hapis, ‘konut dokunulmazlığını ihlali’ suçundan iki yıl hapis ve ‘ateşli silahlar kanununa muhalefet’ suçundan da üç yıl hapis cezası verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.