Kadıköy Belediyesi’nde Grev Kararı

0
1800

Kadıköy Belediyesi işçileri, yapmak istedikleri toplu sözleşme konusunda belediye ile anlaşma sağlayamayınca grev kararı alarak, kararı kalabalık bir işçi katılımıyla işyerlerine astılar.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşeron şirketlerden belediye şirketlerine ve kamuya geçen işçiler, sahte kadro aldatmacası ile “Müjde veriyoruz.” denilerek kamu şirketlerine dahil edilmişlerdi. Kamuda taşeron olarak çalışan 1 milyona yakın işçiden 450 bini devlet kadrosunun 4/B statüsüne geçirilirken, yaklaşık 500 bin belediye işçisi de çalışma koşullarında ve haklarında ciddi bir değişiklik olmadan belediye şirketlerine dahil edilmişlerdi.

Belediye işçileri için Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı toplu sözleşme, eskiye göre daha geri haklarla çalışmayı dayatması sebebiyle işçiler tarafından itirazlara yol açmıştı. Bakanlığın işçiler için hazırladığı bu “geri” sözleşme nedeniyle bir çok belediyede alternatif toplu sözleşme çalışmaları başlatılmıştı.

Kadıköy Belediyesi İşçileri kendi sözleşme taslaklarını hazırlayarak geçtiğimiz günlerde belediyeye sunmuştu. Belediye ile yürütülen görüşmeler sonuçsuz kalınca işçiler grev kararı aldılar.

Bu gün ise aldıkları grev kararını yoğun bir işçi katılımıyla saat 15.00 da Belediye binasına astılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.