Polisten Annelere “Cahil” Tutanağı

0
1525

Tecrite karşı gerçekleştirilen açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla, İstanbul’da yaptıkları açıklamada gözaltına alınan ve okuma yazması olmayan 3 tutsak annesi için polisin ifade tutanağına “cahil” diye yazdığı ortaya çıktı.

Tutuklu ailelerinin geçtiğimiz hafta Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde yaptıkları açıklamalar nedeniyle aralarında gazeteci ve avukatların da olduğu 41 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 40 kişi dünkü savcılık ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla mahkemece serbest bırakılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinden Hacı Oğiş ise sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, gözaltına alınanlar arasında bulunan 3 tutsak annesinin emniyetteki ifade tutanaklarında, eğitim durumunu gösteren bölüme “Okuma yazması yok” ifadesi yerine “Cahil” yazıldığı görüldü.

Gözaltı işlemleri sırasında tutsak yakınlarının yanında hazır bulunan avukatlar ifadelere odaklandığı için bu kısmı gözden kaçırdıklarını belirterek, konuya dair suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.