Kadıköy’de Soma Yürüyüşü: Polis Pankarta Tahammül Edemedi

0
1106

Soma Katliamı’nın 5. yıldönümünde yaşamını yitiren maden işçileri Kadıköy’de anıldı. Saat 21.00’dan itibaren Kadıköy’ün işlek soklarında toplanan kalabalık, alkış ve sloganlar eşliğinde Kadıköy halkını da yürüyüşe davet ederek Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na kadar yürüdü.  

Polis yürüyüşün önünü Süreyya Operası önünde keserek açılan “Herşey çok güzel olacak” pankartının kaldırılmasını istedi. Polisin bu isteğine kitle içinden “Herşey güzel olacak” sloganı atılarak ve alkışlarla tepki gösterildi. 

Yürüyüş esnasında ‘Yüz karası değil kömür karası!’, ‘Anaların öfkesi katilleri boğacak!’, Soma’nın hesabı sorulacak!’, ‘Çalışırken ölmek istemiyoruz!’, ‘Devrimci avukatlar onurumuzdur!’ sloganları atıldı. Evlerinin pencerelerinden yürüyüşü izleyen Kadıköylüler alkışlarla ve ses çıkartarak eylemcilere destek verdi.

Yürüyüşçülerin Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na ulaşmasının ardından parkta düzenlenen etkinlikte, Soma Davası’nın avukatları mahkemelerde yaşananları paylaştı ve Soma Davası’na sahip çıkan avukatların neden hapishanelerde tutulduklarını anlattı.  

ÇHD Genel Başkanı ve Soma Davası’nın fedakar avukatlarından Selçuk Kozağaçlı’nın Silivri Hapishanesi’nden gönderdiği mektup okundu. Etkinlikte katliamın nedenlerine dair konuşmalar yapılarak asıl sorumluların yıllardır yargılanmadığı belirtildi ve işçi cinayetlerine dair bilgiler paylaşıldı. 

Etkinliğe katılanlar hep birlikte Soma Belgeseli’ni izledi, ekrandan ailelerin yaşadıkları paylaşıldı.

Film gösterimi ve açıklamaların ardından gösteri sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.