ODTÜ Ayakta, “Polis, şiddet, nefret varsa ders yok!”

0
1166

Geçtiğimiz hafta ODTÜ’de gerçekleşen Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis saldırısının ardından ODTÜ öğrencileri, “Polis, şiddet, nefret varsa ders yok!” şiarıyla 14 Mayıs Salı günü dersleri boykot etme kararı aldı.

Tüm öğrencileri yarın gerçekleşecek boykota davet eden ODTÜ’lüler, polisin okula girmemesi, ODTÜ’nün gelenekselleşen Onur Yürüyüşü, Devrim Yürüyüşü gibi değerlerine sahip çıkılması ve ODTÜ yönetiminin istifa etmesi gibi taleplerle boykota gidiyor.

Bugün de rektörlük önüne siyah çelenk bırakarak “Rektöre Veda Töreni” için bir araya gelen öğrenciler sık sık, “Güle güle Verşan” tezahüratını tekrarladı.

“Eşit, parasız, demokratik üniversite”, “Verşan istifa” sloganlarının atıldığı eylemde, öğrenciler adına yapılan açıklamada, ODTÜ Rektörlüğünün geçerli olmayan bir yasağı gerekçe göstererek kolluk güçlerinin ODTÜ’ye saldırmasına zemin hazırladığı ifade edildi. Kampüsün güvenliğini sağlamakla yükümlü olan yönetimin, öğrencileri ve akademisyenleri yoğun bir baskıyla karşı karşıya bıraktığı dile getirilen açıklamada, şenlik sürecindeki kararlı duruşlarından aldıkları güç ve deneyimle mücadeleye devam edeceklerini ifade eden öğrenciler, yarınki boykota destek çağrısı yaptı.

Öte yandan yarın olağanüstü toplanacak olan Üniversite Senatosu’nun bugün gerçekleşen kitlesel eylem sebebiyle toplantıyı erkene aldığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.