Kadın Mücadelesinin Sembol İsimleri: Mirabel Kardeşler

0
2352

9797A6BC-F3E2-4145-9CFC-F6BCF0FC60D9Mirabel Kardeşler, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün en önemli simgelerindendir.

Üç kız kardeş Dominik Cumhuriyeti’nde Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele etti. 5 Kasım 1960 yılında Trujillo yandaşları tarafından tecavüz edilip, öldürüldüler.

Mirabel Kardeşler Kimdir?

Trujillo ve rejimine karşı koyan hareketlerden biri de Clandestina adlı kadın hareketi idi. Hareket, Patria, Minerva ve Maria adlı 3 kız kardeşten oluşuyordu. Üç kadın ülkede demokrasi ve insan hakları için savaştı. Bu sebeple faşist diktatörlük tarafından evlerine, arsalarına el konuldu, defalarca ceza aldılar.

Yetmedi Trujillo tarafından yapılan bir konuşmada “Ülkenin en büyük iki sorunu Kilise ve Mirabel kardeşlerdir” diyerek bizzat hedef gösterildiler. Bu konuşmadan 23 gün sonra Mirabel Kardeşler vahşice öldürüldü. Cansız bedenleri bir uçurumun kenarında bulundu. Faşist diktatör yandaşları Mirabel Kardeşler’in ölümüne kaza süsü verdiler. Oysa ki üç kadını uçurumundan atmadan önce arabadan indirip tecavüz etmişlerdi.

Mirabel Kardeşler’in ölümü ülkede diktatörlüğe karşı olayların artmasına sebep oldu. Altı ay sonra Trujillo bir suikast sonucu öldürüldü. Trujillo’nun öldürülmesinden kısa süre sonra Dominik Cumhuriyeti demokratik bir şekilde oy kullanarak hükûmetini seçti.

Mirabel Kardeşler devrimci kadın mücadelesinin direniş ve cesaret örneklerinden biridir.

25 Kasım 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.