İsveç Kitap Fuarında Özgürlük İçin Mücadele Azmimizi Dile Getirdik- “Hareket Etmeyen İnsan Zincirlerini Fark Edemez!”

0
2147

F6C4353D-D33C-4C7B-9102-D5DE650D9C7Aİsveç’in Varberg şehrinde 25 Kasım Cumartesi günü gerçekleşen Halland bölgesi kitap fuarında yazarlar okuyucuları ile buluştu. Odak Dergisi yazarı, Eğitim ve Dayanışma Hareketi Derneği kurucularından Hamza Yalçın da konuşmacı olarak fuara katıldı.

B354779A-FEB6-414F-8DBD-1BC3A8C49EF9Katılımcılar arasında ünlü İsveçli yazar Jan Myrdal da vardı.

0EBCE2B7-F3D2-414A-9BE6-0B0B12D29E9CModeratör, saat 12.00’da izleyicilere “Şimdi programın zirvesindeyiz” diye başlayarak ” coşkulu bir şekilde Hamza Yalçın’ı taktim etti.

Hamza Yalçın konuşmasında eşitlik, dayanışma ve eleştirici düşünceye dayanan bir ifade özgürlüğünü savundu. İfade özgürlüğü için mücadelede bireysel veya grupsal düzeyde yaklaşımların eksik kaldığını, mücadelede insan ilişkileri düzeyinde ve küresel düzeyde yaklaşımlara ağırlık verilmesi gerektiğini savunan Yalçın bu görüşünü örneklerle savundu.

Hamza Yalçın konuşmasında özgürlüğün bedel istediğini, bundan dolayı insanların özgürlükten kaçıp çeşitli biçimlerde teslimiyete yöneldiklerini, baskılara göz yumduklarını ve hatta teslimiyeti faydalı gördüklerini belirtti. Özellikle İsveç’te var olan sessizlik ve konformizm kültürünü eleştirdiği sırada izleyicilerin de Yalçın’ın konuşmasına destek verdiği görüldü.

D6D82049-5FF4-4EBF-B421-D9C6C6639043Yalçın Türkiye’de yasal özgürlüklerin sınırlılığına, ağır baskı ve saldırılara rağmen toplumun aydın kesimlerinde, ünlü düşünür Chomsky’nin dahi dikkatini çeken, bir direniş geleneği olduğunu söyledi. Sosyalistlerin bu geleneğin başını çektiğini belirten Yalçın 90’lı yıllardan ve günümüzden örnekler verdi. Mihri Belli’nin “Biz yazı yazar, karşılığında para değil ceza alırız” sözüne müracaat eden Yalçın baskılar konusunda Odak’ı, Sendikaorg’u ve Tele1’i de örnek verdi.

Odak yazarı ve Eğitim ve Dayanışma Derneği üyesi Yalçın konuşmasını “ifade özgürlüğü için mücadele her yerde gerekiyor, asla haksızlıkları görmezden gelmeyelim, insanlığın ihtiyacı ve hakkı olan başka bir dünya için umut ile sevda İle düş ile mücadele edelim”, diyerek tamamladı. Hamza Yalçın’ın konuşmasının en çok ilgi toplayan konuşmalardan biri olduğu göze çarptı.

Konuşmanın bir video çekimi aşağıdaki linktedir.

27 Kasım 2017

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.