Brezilya Devlet Başkanı Lula: “Zararlı gazları en çok zengin ülkeler yaydı”

0
177

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, iklim değişikliğiyle mücadele ve yasa dışı ağaç kesiminin önüne geçmek amacıyla önlem paketini duyurdu. Lula da Silva, hükümetleri döneminde Amazon Ormanları’nın korunmasına öncelik verileceğini ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneleceklerinin sözünü vermişti.

Ağustos’ta bölge ülkelerinin de katılımıyla Amazon zirvesinin düzenleneceğini hatırlatan Lula da Silva, dünyanın akciğerlerinin korunması için uluslararası iş birliği mekanizmalarını önereceklerini söyledi.

Bölgede uyuşturucu ve kereste kaçakçılığı yapanlara son verilmesi gerektiğini vurgulayan Lula da Silva, “Ekonomik kalkınma ile çevreye özen gösterilmesi arasında hiçbir çelişki yok. Geri kazanılabilecek ve yeniden çok şey üretilebilecek 30 milyon hektar alan var” ifadesini kullandı.

Lula da Silva, iklim kriziyle mücadelede gelişmiş ülkelerin üzerlerine düşeni yapması gerektiğini anlatarak, “Tarih boyunca ormanları en çok onlar tahrip etti ve çevreye zararlı gazları en çok onlar yaydı. Bazen zengin ülkeler tutamayacakları sözler verirler, maalesef verilen sözler tutulmadı. Oysa insan yaşamına son veren savaşlara milyonlarca dolar harcandı” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Devlet Başkanı aşırı sağcı Jair Bolsonaro döneminde Amazonda ormansızlaşma had safhaya ulaşmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.