Katalan Liderler Açlık Grevine Başladı!

0
1121

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nin bağımsızlığını savunan ve yaklaşık 1 yıldır  tutuklu bulunan Katalan siyasetçiler Jordi Sanchez ve Jordi Turull, İspanyol mahkemelerinin kötü muamelesi ve kendilerine ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle açlık grevine başladıklarını açıkladı.

Euronews’in haberine göre Katalan liderler yaptıkları yazılı açıklamada, “Bize özel muamele yapılmasını istemiyoruz, fakat pasif bir şekilde bize uygulanan ayrımcılığı da kabul etmek istemiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Sanchez ve Turull, İspanyol mahkemelerinin davalarıyla ilgili  başvuruları incelemeden reddettiğini öne sürdü. İspanya hükümetinden yapılan açıklamada ise yasa önünde her vatandaşın eşit olduğu, adil bir yargılama sürecinin olacağı belirtildi.

2017’de Katalanların bağımsızlık ilanı sonrasında Madrid yönetimi, bölgenin kontrolünü eline almak için birçok Katalan siyasetçiye “ayaklanma, devlete itaatsizlik, zimmetine para geçirmek” gerekçesiyle dava açmıştı. Bu süreçte Katalan siyasetçilerin bir kısmı yurtdışına çıkmış, bir kısmı da tutuklanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.