Katalanlar Bağımsızlık İçin Direniyor!

0
1414

3536C431-34E9-4EE0-AB63-371B29CCE8CDBugün, sabah saatlerinde İspanya’da son dönemin en ciddi anayasal krizine konu olan Katalonya bağımsızlık referandumu başladı.

Bugüne gelinen süreçte İspanya Merkezi Hükümeti, Katalan hükümet görevlilerini tutuklamış, referandum kampanyası için hazırlanan broşürlere el koymuş ve birçok oy merkezini de mühürlemişti.

Bütün bu engellemelere rağmen, Katalan liderler, referandum planından vazgeçmedi. Halk, inisiyatif alarak okullarda geceyi geçirdi ve merkezi hükümetin okulları mühürlemesine engel oldu.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren oy merkezlerinde uzun kuyruklar oluşurken, halk bazı okullarda sivil direniş hazırlığı da yaptı. Ulusal polisin oy merkezlerine müdahale ihtimaline karşılık okul girişleri halk tarafından kapatıldı.

Eulalia Espinal adında bir emekli “Ben erken kalktım, çünkü ülkemin bana ihtiyacı vardı” diyerek bugünkü referandumun Katalanlar açısından ifade ettiği anlamı özetledi.

İspanyol medyası, çiftçilerin oy merkezlerini traktörleriyle koruduğunu ve okulların mühürlenmemesi için bir dizi önlem aldığını yazdı.

Odak – 1 Ekim 2017
Kaynak: Reuters


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.