Katletmek Serbest, Direnmek Suç!

0
1512

tayfun-yildirim!

AKP’nin 7 Haziran 2015 seçimlerini kaybetmesinin ardından ülkede sivilleri hedef alan saldırılar hız kesmeden sürerken, saldırıları protesto eden; yaşam hakkını savunan devrimciler de hedef alınmaya devam ediyor.
Suruç katliamdan yaralı kurtulan, katliamdan sonra protesto gösterileri düzenleyen gençler de dahil olmak üzere pek çok devrimci, ilerici insanın sırf katliamlardaki hükümet sorumluluğunu açık ettiği için gözaltına alındı, evi basıldı, tutuklandı veya saldırıya uğradı.

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında, Suruç katliamından yaralı olarak kurtulan bir genç katliamdan bir ay sonra tutuklanmıştı.
Metin-KelesSuruç katliamından yaralı olarak kurtulan 19 yaşındaki Metin Keleş’in evi helikopter destekli bir operasyonla basılmış ve özel harekat polislerince gözaltına alınan Keleş tutuklanmıştı. Daha vücudundaki şarapnel parçaları dahi çıkartılmamışken, tedavisi sürerken tutuklanan Metin’in tutuklanması tek örnek olmadı ne yazık ki… Suruç’ta saldırıya uğrayıp yaralı kurtulan arkadaşlarından bir kısmı da onunla ayn akıbeti paylaştı.

Buna benzer bir olay bugün de Ankara’da yaşandı.

Dün gece saatlerinde Ankara Tuzluçayır’da mahalle parkına asılan bir pankartın etrafında dolanan çember sakallı iki kişinin pankartları indirmesi üzerine mahalle gençleri söz konusu şahıslara müdehale etmiş, kaçan iki kişi silahla ateş ederek olay yerinden uzaklaşmıştı.

Bugün sabah saatlerinde ise genç bir devrimci olaya müdehale ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
sendika.org’da yayınlanan habere göre, Tuzluçayır-Tekmezar Parkı’na asılan ve üzerinde Atatürk Havalimanı’nda yaşanan katliamla ilgili ifadeler bulunan pankartı indirmeye çalışan kişilere müdehale edenler arasında bulunan bir genç ertesi sabah (Bugün) Kızılay’da gözaltına alındı ve ardından çıkartıldığı mahkemede tutuklandı.

sendika.org’da yayınlanan haber şu şekikde:

Tuzluçayır’da silahlı kişilere müdahale eden Halkevleri üyesi Tayfun Yıldırım tutuklandı

Son dönemde yaşanan IŞİD katliamlar nedeniyle Tuzluçayır’da 30 Haziran gecesi Feyzullah Çınar Parkı’na gelen, hareketleriyle ve çember sakallı olmaları nedeniyle şüphe uyandıran silahlı iki şahsa müdahale eden mahalle gençlerinden ve Halkevleri üyesi Tayfun Yıldırım tutuklandı

Ankara Mamak Tuzluçayır’da 30 Haziran gecesi zabıta olduğunu söyleyen, çember sakallı ve hareketleriyle şüphe uyandıran iki kişi Feyzullah Çınar Parkı’na gelmiş ve pankartları indirmek için talimat aldıklarını söylemişlerdi. Mahalle gençlerinin son dönemde yaşanan IŞİD katliamları nedeniyle mahallelerindeki tanımadıkları ve hareket ve giyim tarzlarıyla şüphe uyandıran kişilere zabıta kimliklerini sorması üzerine bu kişiler “Yeni zabıta olduk, kimliğimiz çıkmadı” diyerek bir bahane üretti. Mahalle gençlerinin duruma müdahale etmesiyle iki kişi silahlarını çekmiş havaya çok kez ateş ederek parktan uzaklaşıp, Tuzluçayır Meydanı’na kadar gitmişti.

mamak-katliam-protesto_30-6-16-4-1024x576Dün (1 Temmuz) akşam saatlerinde ise Halkevleri üyesi Tayfun Yıldırım’ın yolu Konur Sokak’ta polisler tarafından kesildi ve Yıldırım gözaltına alındı. Gözaltı işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Yıldırım “Terör örgüt propagandası yapmak, polise direnmek ve yağma” iddialarıyla tutuklandı.

Havaya ateş edildi

Olay günü yanlarında silah bulunanlardan bir kişi parkta arbede çıkmasıyla silahını çekerek havaya ateş etmeye başladı. Açılan ateş sonucu şans eseri yaralanan olmadı.

Çember sakallı kişiler…”

Görgü tanıkları olay günü iki şahsı şöyle anlatmıştı:

Parka gelen iki kişi kıyafetleri ve sakallarıyla cihatçıya benziyordu. Sorduğumuz sorular doğrultusunda Sincan’dan geldiklerini öğrendik. Biz Tuzluçayır’da çalışan zabıtaları tanırız ancak bu iki şahsı daha önce hiç görmedik. Birkaç saat önce Atatürk Havalimanı Katliamı protestosunda burada halka saldıran polis havaya 8 el ateş edilmesine rağmen uzun saatler gelmedi.

Atatürk Havalimanı Katliamı için yapılan eyleme polis saldırmıştı

30 Haziran akşamı Mamak’ta Atatürk Havalimanı Katliamı ardından “Diktatöre can vermeyeceğiz” diyerek eylem yapılmıştı. Yapılan eyleme polis saldırmış, 10 kişi gözaltına alınmıştı. Polis saldırısının ardından Feyzullah Çınar Parkı’nda oturan mahalle gençleri silahlı iki şahsın parka gelip katliamla ilgili pankartları indirmek istediklerine şahit olmuştu.

Şüpheli şahıslar polis çıktı

Tayfun Yıldırım’ın gözaltına alınmasının ardından ise Feyzullah Çınar Parkı’nda çember sakallı olan ve hareketleriyle şüphe uyandıran şahısların Terörle Mücadeleye (TEM) bağlı polisler olduğu ortaya çıktı. Olay örgüsünde ise, mağdur olduğunu ifade edenler TEM polisi, soruşturmayı yürüten TEM polisi, İfade alan ve tutuklamaya sevk eden TEM polisi ile ortak çalışma yürüten savcı Anayasal Düzene Karşı Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı…

Dosyada delil yok

Halkevleri üyesi Tayfun Yıldırım’ın tutuklandığı dosyaya ilişkin ise hiçbir kamera kaydı veya delil olmamasına rağmen polislerin Yıldırım’ı teşhisi üzerine Yıldırım tutuklandı. Gözaltı süresince ise Yıldırım onur kırıcı sözlerle ve işkence edilerek ifade vermeye zorlandı.

Onları sevindirmeyeceğiz’

tayfun'un nesajı

Tayfun Yıldırım tutuklanmasının ardından arkadaşlarına bir de not gönderdi: “Onları sevindirmeyeceğiz, emin olun!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.