Katliamın Üzerinden 18 Yıl Geçti!

0
1213

19 Aralık katliamının ardından 18 yıl geçti.

“Hayata Dönüş” adı altında 30 tutsağın katledildiği, yüzlerce tutsağın da yaralandığı, Türkiye hapishanelerinin en kanlı katliamlarından biri olarak tarihe geçti 19 Aralık 2000’de yaşananlar.

20 Ekim 2000’de, hapishanelerde F Tipi sistemine geçişi ve tecriti protesto etmek amacıyla yüzlerce siyasi tutsak, 19 temel taleple açlık grevine başlamıştı. Taleplerin karşılanmaması sebebiyle tutsakların bir kısmı açlık grevinin 45. gününde eylemi ölüm orucuna dönüştürdü.

Bunun üzerine devlet, 19 Aralık günü sabaha karşı 20 cezaevinde birden, “Hayata Dönüş” adıyla tutsaklara yönelik eş zamanlı operasyon başlattı.

19-22 Aralık tarihlerinde devam eden operasyonlarda ağır silahlar, ne olduğu anlaşılamayan kimyasal maddeler, iş makinaları, helikopterler, el bombaları ve 20 bini aşkın gaz bombası kullanıldı. Hapishanelerin çatıları delinip, duvarları yıkılarak tutsaklara saldırıldı.

8 jandarma komando taburu, 37 bölük asker, binlerce çevik kuvvet polisi ve gardiyanın katıldığı operasyonlarda 30 tutsak öldürülürken, yüzlerce tutsak da ağır yaralandı.

Yaralı kurtulan tutsakların “Bizi diri diri yaktılar!” sözleri ve katliamın boyutunu gösteren görüntüler hafızalarda yer etti.

Katliamın üzerinden geçen onca yılda gerçek sorumlular ceza almadığı gibi, dönemin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü ve F tipi hapishanelerin mimarlarından olan Ali Suat Ertosun’a AKP tarafından “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası” verildi.

Geçen 18 yılda Türkiye hapishanelerinde tutsaklara yönelik işkenceler ise artarak devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.