KHK ile İhraç Edilen Öğretmene Gerekçe Bulamayan Komisyon, İhraç Sonrası Eylemleri Gerekçe Yaptı

0
1271

Yaklaşık üç yıl önce Muğla’nın Bodrum ilçesinde 29 Ekim 2016’da çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen öğretmen Engin Karataş’ın OHAL Komisyonu’na yaptığı başvuru, 3 yıl sonra sonuçlandı.

Karataş’ın başvurusu ihraç edildikten sonra yaptığı “İşimi istiyorum” eylemleri gerekçe gösterilerek reddedildi.

Bodrum meydanında yaptığı sıradışı ve yaratıcı eylemleri sık sık gündem olan öğretmen Karataş, Bianet’e yaptığı açıklamada, “İşimi istediğim ve işini isteyenlere desteğe gittiğim için açtırdıkları davaları işten atılma sebebi yapmışlar. Üç yıldır inceleme yapan komisyon, işten atılmadan önceki döneme dair bir şey bulamamış.” dedi.

İşinden atılmadan önce ne bir gözaltı ne bir davası olduğunu belirten Karataş, ihraç edildikten sonra, “herhangi bir yasadışı örgütle bağlantısı bulunmadığı halde kamu görevinden çıkarıldığını” beyan ederek OHAL Komisyonuna başvurdu.

Komisyonun üç yıl sonra verdiği 7 Ekim 2019 tarihli kararı Karataş’a geçen hafta tebliğ edildi. Kararda, Engin Karataş’a ihraç edildikten sonra yaptığı “İşimi istiyorum” eylemleriyle ilgili açılan soruşturma ve davalar sıralanarak “devlete sadakat yükümlüğü” hatırlatıldı.

Komisyon, Karataş’ın “İşimi istiyorum” eylemlerine açılan soruşturma ve davaları gerekçe göstererek “örgütle irtibatlı olduğuna” hükmetti ve işe iade başvurusunu reddetti.

Direnişi süresince hakkında açılan elli civarında soruşturma ve dava olduğunu, bunların da yalnızca dördü dışındaki tüm soruşturmalardan takipsizlik ve beraat kararı çıktığını belirten Engin Karataş,

“Beni neden işten attıkları ile ilgili hiçbir somut delil ortaya koymamışlar. Süren ve yüzde doksan beraat edeceğim davaları sıralayabilmişler. Tüm gerekçeleri açılan davalardan sonra oluşturmuşlar. Öncesinde işimi istemiyordum ki, zaten çalışıyordum…” diyerek kararın anlamsızlığını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.