“Hürriyet Gazetesi işten çıkardığı 46 çalışanın hakkını vermiyor.”

0
928

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Hürriyet gazetesinde işten çıkarılan çalışanların haklarının verilmemesi üzerine açıklama yayımladı.

TGS yaptığı açıklamada, gazetecilerin yasal haklarını almak için başlattıkları çabalarının iki aydır karşılıksız kaldığını belirterek, “Bu tutum ister anayasa ister emek isterse işletme gözüyle bakın hiçbir şekilde kabul edilemez bir durumdur. Özetle işveren, defalarca hukuku çiğnemiştir. Anayasal haklarını kullanan gazetecileri engelleyerek çiğnemiştir. Haksız sebeple işten atarak çiğnemiştir. İşçilerin hakkı olan kıdem ve ihbar tazminatlarını vermeyerek çiğnemiştir.” ifadelerini kullandı.

46 gazetecinin haklarını almak için başlattıkları arabuluculuk sürecinin karşılıksız bırakıldığını duyuran TGS, işe iade davaları açıldığını söyleyerek “Medya sahipleri bilmelidir ki Türkiye Gazeteciler Sendikası, bu hukuksuzlukların hiçbirine göz yummayacaktır. Medya sektöründe orman kanunları sona erecek, sendikalı, toplu iş sözleşmeli bir çalışma düzenini Türkiye Gazeteciler Sendikası kuracaktır.” dedi.

Ne Olmuştu?

Geçtigimiz Kasım ayında Hürriyet’te çalışan onlarca kişinin işine son verilmişti. İşten çıkarmaların yüz yüze aktarılmaması, çalışanlara mektup yoluyla tebligat yapılması veya çalışanların e-posta ile bilgisayar hesaplarına girememeleriyle işten çıkarıldıklarını anlamaları tepki toplamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.