KHK Mağduru Öğretmen Fırıncılık Yaparak Geçiniyor

0
1442
Foto: Ötekilerin Postası haber sitesinin Facebook adresinden alınmıştır.
Foto: Ötekilerin Postası haber sitesinin Facebook adresinden alınmıştır.

29 Ekim 2016 tarihinde çıkarılan KHK ile işinden edilen öğretmen Fecri Aydın, ekmek satarak geçimini devam ettiriyor.

DİHABER’de yer alan habere göre, KHK ile işinden edilince fırın açan 6 yıllık öğretmen Fecri Aydın, ‘Onurumu satmaktansa ekmek satarım daha iyi’ dedi.

Ağrı’da 6 yıl sınıf öğretmenliği yapan Aydın, kısa süreli meslek hayatına iki sürgün bir ihraç sığdırdı. Sendikal faaliyet ve muhalif duruşundan kaynaklı iki kez Yozgat’a sürgün edilen ve her seferinde mahkeme kararlarıyla geri dönen Aydın, 275 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 29 Ekim 2016 tarihinde ihraç edildi. İhraç sonrası alternatif iş arayışına girişen Aydın, Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde açtığı ekmek fırını ile yaşama tutunmaya çalışıyor.

Meslekten önceki yaşamının yoksulluk ve zorluklar içinde geçtiğini anlatan Aydın, kardan yolları kapanan köyde, çoğu zaman öğretmensiz kaldıklarını belirterek, Kürtçe ana dili yerine Türkçe eğitimde zorlandığı zamanlara dikkat çekti. Aydın, “Anadilimizden kaynaklı Türkçeye geçişlerde sıkıntı yaşadık. Tabiri caizse ortaokulu geçene kadar anca Türkçeyi çözebildik” diyerek tırnaklarıyla emek vererek kazandığı mesleğinin bir günde elinden alındığını dile getirdi.

Hükümetin 15 Temmuz “darbe girişimi” sonrasında başlattığı cadı avının kurbanı olduğunu belirten Aydın, “İhraç edilmemin sebebini bilmiyorum. Hakkımda verilmiş bir karar var bunu ihraç olarak görüp, gerekçe olarak adli ve idari hiçbir ceza almamışım. Tamamen keyfi bir şekilde işimden edildim” diye konuştu.

Öğretmen Aydın’ın bir de çocuğu var. Aydın, çocuğunun doğduğu gün Yozgat’ta sürgünde olduğunu belirterek, “Çocuğum dünyaya geldiğinde beni yine sürgüne göndermişlerdi. Eşimin yanında olamamak, beni fazlasıyla üzdü. Çocuğumun ilk yaş gününde ise ihraç edildiğimin haberini aldım. Trajikomik bir durum” dedi.

İhraç sonrası “ne yapabilirim” sorusundan yola çıkarak fırın açma fikrine ulaştığını aktaran Aydın, “İlk olarak ‘onurumu satmak yerine, ekmek satarım’ fikri vardı. Ardından da bu işe giriştim” diye belirtti. Yeni işinden kaynaklı olumlu tepkiler aldığını belirten Aydın, şöyle devam etti: “Bende bu ilgi ve güzel tepkiler karşısında çok mutlu oldum. Bir fırın günde 500 ekmek satıyorsa, ben bin beş yüz ekmek satıyorum. Bu durum bana gurur veriyor.”

Bugünlerden geriye onurlu bir duruş kalacağını vurgulayan Aydın, şunları dile getirdi: “Bizim mücadelemiz bizden önceki devrimci mücadeleden gelenlerin devamıdır. Hiç kimse AKP’den yalvarırcasına bir şey istemesin. Bizler dik durursak, bu sıkıntılı günleri değiştirirsek, güzel günler göreceğiz.”

Kaynak: DİHABER

16 Temmuz 2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.