KİMSE ABD’YE GÜVENMESİN

0
1215

ABD’nin 3 Ocak’ta düzenlediği saldırı kendi aleyhine sonuçlar yaratmaya devam ediyor. Durum Trump’ın İran’ı diyaloga çağıran açıklamayı yaparkenki gergin yüz halinden ve telaşlı nefes alışından bile belli oluyordu. Trump’ın şimdiki durumu bir ara “Rusya uçağını düşürme emrini ben verdim” diye böbürlenen Erdoğan’ın durumunu hatırlatıyor.

İran’ın Kudüs Gücü Komutanı ve efsane ismi Kasım Süleymani ile Şii milis grubu Haşdi Şabi’nin üst düzey yöneticilerinden Ebu Mehdi el Mühendis’i öldürmesi İran’ın güçlenmesiyle sonuçlanacak gibi. İran’da rejim karşıtı gösteriler son bulduğu gibi rejim yanlısı çok etkili gösteriler başladı. Irak’ta İran aleyhtarı gösteriler son buldu. Ayrıca Irak parlementosu ABD güçlerinin İrak’ı terk etmesini istedi. İşgalci güç ilan edilen ABD Irak’ta zorla kalacağını ve petrolleri istediğini itiraf etmiş oldu.

Halbuki Irak, demokrasi ve özgürlük iddiasıyla işgal edilmişti. Bir süredir Rusya’ya yanaşma işaretleri veren Almanya, gerginliği fırsat bilip Irak’ı terk etmeye ve ABD saflarından uzaklaşmaya çalışıyor. Üstelik İran, uğradığı saldırının ardından nükleer silah üretmeye devam kararı verebileceğini açıkladı. Durumu değerlendiren Rusya İran’ın bu açıklamasına “Bzim için mahzuru yok” diyerek ABD’nin sıkışıklığına katkıda bulundu.

İran’ın gecikmeyen misilleme eylemleri karşısında Trump yönetimi telaşa düştü. İran ABD’ye karşılık vereceğini açıklayınca Trump aralarında tarihi eserlerin de bulunduğu 120 hedefi vurmak ve orantısız güçle saldırmak tehdidinde bulunmuştu. Tehditler İran yönetimini etkilemedi. İran’ın Irak’taki ABD üslerine resmî kararla düzenlediği saldırılar ABD’nin dünyadaki prestijine ağır darbe oldu. İran yönetimi 80 “Amerikalı teröristin” öldürüldüğünü açıklarken Trump kayıpları olmadığını ifade etti. Hiç kayıp olmasa bile İran, istediği anda Irak’taki bütün ABD varlığını imha edebileceği iddiasının ciddiyetini kanıtlamış oldu. Hemen ardından milis güçlerinin ABD varlığına saldırılarının beklendiği söz konusu edilince Trump Yönetimi şimdi telaşta. İran ile “Ön koşulsuz görüşelim” diyor.

Son süreç İran’ın Ortadoğu’daki en güçlü ülke olduğunu kanıtladı. Ortaya çıkan bir başka gerçek ise ABD’nin nasıl bir düşüşte olduğu idi. Öyle görülüyor ki ABD devleti bir bütün halinde Trump’ın yanında değil veya parçalı. İran ise birlik içinde. Rusya öyle. Çin de öyle. AB ülkelerinin ABD’den ayrı davranma eğilimleri artıyor. Dünyanın çok kutuplu olması yönündeki süreç ilerliyor.

Bu gelişmeler ABD’nin Suriye’deki varlığını, Irak ve Suriye’deki Kürtleri de etkileyecektir.

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.