İngiltere, AB’den Ayrılmayı Öngören Brexit Yasasını Parlamentoda Onayladı

0
947

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmayı öngören Brexit yasa tasarısını parlamentoda kabul etti. Avam Kamarası’ndaki görüşmeler tamamlandı, yasa tasarısı şimdi Lordlar Kamarası’nda görüşülecek ve Kraliçe’nin onayıyla İngiltere 31 Ocak’ta AB’den ayrılacak.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın AB’yle vardığı Brexit anlaşmasını yasalaştıracak tasarının parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’ndaki görüşmeleri tamamlandı. Görüşmeler sırasında sunulan, AB vatandaşlarına süresiz oturum izni verilmesi ile oturum izni başvurusu reddedilen AB vatandaşlarına itiraz hakkı tanınmasını öngören değişiklik önergeleri reddedildi. Ayrıca yanlarında yetişkin olmayan çocuk mültecilerin aile birleşimi hakkının korunmasına dair önerge de kabul görmedi. Daha sonra metnin tümü üzerinde yapılan oylamada yasa 231’e karşı 330 oyla kabul edildi.

Bundan sonra tasarı, Lordlar Kamarası’nda görüşülecek. Herhangi bir değişiklik önergesi verilmesini istemeyen hükümet, buradaki sürecin 22 Ocak’a kadar tamamlanmasını ve böylece 31 Ocak öncesi tasarının Kraliçe 2’nci Elizabeth’in onayını almasını bekliyor. 

İngiltere, geçiş süreci boyunca AB kurallarına bağlı kalacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.