Kimyasal Silahların Dinci Muhaliflere Ait Olduğu Bildiriliyor

0
1377

suriye idlibBurjuva basın dün Suriye hükümetinin İdlib’de muhaliflere karşı kimyasal gaz saldırısında bulunduğunu ve saldırıda 70’i aşkın insanın öldüğünü duyurdu. Ölenler ve yaralanlar arasında 20 çocuğun bulunduğu bildiriliyor. Bu haberin ardından NATO, ABD, İngiltere, İsrail ve AB ülkeleri hemen Suriye’yi suçladılar. Fransa ve İngiltere’nin çağrısıyla bugün TSİ 17:00’da Birleşmiş Milletler olağanüstü toplanacak.

Amaç saldırının sorumlusunun Esad’a yıkmak ve Suriye hükümetini yıkmak. NATO Suriye’de son 1 ay içerisinde üçüncü kez kimyasal silah kullanıldığını ileri sürerek Suriye hükümetini suçlarken Rusya ve Suriye hükümetleri açıklama yaparak kimyasal gazın muhaliflere ait olduğunu, dincilerin cephaneliğinin bombalanması sonucunda orada üretilen kimyasal gazın patladığını ileri sürdüler. Suriye hükümeti savaşta kimyasal silah kullanmadıklarını ve asla kullanmayacaklarını belirtiyor.

Rusya da Suriye hükümetini desteklemeyi sürdüreceğini ifade ediyor. Burjuva basının Suriye hakkındaki haberlerinin genellikle aldatmaca olduğu görüldü. Tekelci medya kuruluşların haberleri genelde emperyalizmin Ortadoğu’daki saldırlarına hizmet ediyor. Geçmişte Saddam’ın kimyasal silahlarla saldırıya geçeceği iddiasıyla Irak işgal edilmiş, harabeye çevrilmişti. ABD ve İngiltere daha sonra Saddam’ın hiç kimyasal silahı olmadığını itiraf etti. Ama bu itiraf emperyalistlerin Kaddafi hakkında yalanlar yayıp Libya’yı yıkmalarına engel olmadı. Ardından Suriye’yi yıktılar.

Emperyalist basın Suriye’de korkunç cinayetler işleyen çeteler hakkında uzun süre lehte yayın yapmıştı. Öyle ki hem Avrupa’da hem de Türkiye’de çok sayıda iyi niyetli insan, dincilerin baskıcı rejim muhalifi özgürlükçüler olduklarını sanmıştı. Kimyasal saldırı hakkındaki haberler de aynı nitelikte görülüyor. Batılı kaynakların haberlerini ihtiyatla karşılamak gerekir. Türkiye’deki burjuva basın zaten yalancılıkta onlardan aşağı değil.

Odak

05.04.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.