“Kıyının Ötesi” de yasta…

0
1417

12167232_10206332405007557_148308637_n

Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ni kana bulayan saldırının duyulmasının arından Atina’da yaşayan Türkiyeli ve Kürtdistanlı örgütler, aynı gün saat 18.00’da Syntagma’da toplanıp bir eylem yapma kararı aldı. Ve bir çağrı yapıldı. Bu çağrı üzerine saat 18.00’da Sintagma Meydanı’nda bir eylem gerçekleştirildi. Aynı çağrıyı Syriza’nın da yaptığı görüldü.
atinaKOE
Çağrıya yanıt verip, alanda buluşan kitle, Syriza ile ortak bir protesto gerçekleştirdi. Kalabalık, Türkiye Konsololuğu’na yürüdü. Anlık bir tepki geliştirilmesi gerektiğine karar verilmiş ve hızla böyle bir eylem organize edilmişti. Bu eylemde, gelişmelerin değerlendirilmesi ve daha güçlü bir yürüyüş yapılması kararlaştırıldı. Hayatlarını kaybeden insanlarımıza layık, enternasyonal dayanışmanın güzel bir örneğinin sergilenmesi üzerinde duruldu.
İkinci eylem 12 Ekim Pazartesi Günü olarak kararlaştırıldı.
ATİNAANKARAKATLİAMATK
Syriza, mecliste saygı duruşu ve katliamı kınayan bir açıklama yaptı.
Pazartesi günü 19.00 sularında yaklaşık 5 bin kişilik bir kitle Syntagma’da toplandı ve yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca, ”Katil Erdoğan!”, ”Ankara’nın hesabı sorulacak!”, ”Yaşasın halkların kardeşliği!” şeklinde sloganlar atıldı.
Yürüyüş, Türkiye Konsolosluğu’na yakın bir noktaya kadar sürdü.
ankarakatliamısyntagma
Konsolosluk etrafındaki güvenlik önlemlerinden dolayı, kitle, açıklamayı konsolosluk önünde değil, yakınında yapmak durumunda kaldı.

Yapılan açıklamada katliam lanetlendi, mücadele kararlılığı vurgulandı. Daha sonra kitle yeniden Syntagma Meydanı’na yürüyüş yaptı.
Hem patlamanın yaşandığı gün hızla organize edilen eylemde, hem de 12 Ekim Cumartesi günü yapılan ikinci eylemde anarşist guruplar hem kitlesel, hem de etkin olarak yer aldılar.
Eylemlerde, gelişmelerin takip edilmesi ve yaşanacak yeni saldırılara karşı, birlikte; daha güçlü bir duruş sergilemek amacıyla dayanışmayı ve mücadele kararlılığını yükseltme çağrısı yapıldı.
Her iki eylemin çağrısını ve organizasyonunu, Türkiyeli ve Kürdistanlı örgütlerin yanı sıra, Antarsia, EEK, KKE / ML, KOE, çeşitli sendikalar ve kitle örgütleri yaptı.
Bazı işletmeler dükkanlarına, ”Yastayız, isyandayız, çalışmıyoruz; grevdeyiz!” anlamına gelen pankartlar astı ve iş yerleri kapalı tutuldu.
Atina’nın yanı sıra, Girit ve Selanik gibi kentlerde ve diğer bölgelerde de dayanışma eylemleri yapıldı. Türkiye elçiliklerinin önüne gidilerek AKP iktidarını ve Erdoğan’ı lanetleyen protesto eylemleri düzenlendi.

ODAK / Yunanistan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.