KKTC, Ekonomisi İçin TL’den Vazgeçmeyi Tartışıyor!

0
1323

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Tufan Erhürman, Türkiye ile farklı bir para birimine geçişinin konuşulduğunu belirtti.

Kıbrıs’ta yayın yapan Yenidüzen adlı gazetenin haberine göre KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, Türk Lirası’ndan farklı bir para birimine geçişin Türkiye ile görüşüldüğünü söyledi. Erhürman “Müdahalede güçlük çektiğimiz sıkıntılar var. Türk Lirası’nın değer kaybı, dövizin yükselmesi ve petrol fiyatlarının artmasıyla karşı karşıyayız. Bizim bunlara etki etmemiz mümkün değildir. Bu konuda koordine bakanlık olarak sürekli toplantılar düzenliyoruz. Radikal sayılabilecek adımlar gündeme gelebilir. Vahim sonuçlar doğurması kabul edilemez. Türkiye ile de görüşmelerimiz sürüyor. Bu durum KKTC ekonomisine doğrudan etki yapıyor.
Biz TL’nin değer kaybı karşısında hiç elimizde olmayan sebeplerle birtakım sıkıntılar yaşıyorsak, bunları Türkiye ile çok daha açık konuşmak durumundayız ve konuşmaya da başladık. Bu konuda da Türkiye ile yakın işbirliği içindeyiz. TL meselesi ekonomiye çok ciddi etki ediyor. Recep Akdağ’la (Başbakan Yardımcısı) çok ciddi görüşüyoruz ve TL kullanmamız nedeniyle T.C’nin çok daha ciddi bir katkı koyması ve bunun yapısal hale gelmesi konusunda çalışıyoruz. 1-1.5 ay içinde Türkiye’deki seçim nedeniyle mesafe kat etmemiz mümkün değil ama çözüm çalışmalarımızı başlattık. Çeşitli öneriler var. Farklı para birimine geçme, kurları sabitleme gibi radikal öneriler de masada. Bunları ‘yapacağız’ anlamında söylemiyorum. ‘Haydi bugün karar verdim de yapayım’ değil. Biz TL’nin değer kaybı karşısında hiç elimizde olmayan sebeplerle birtakım sıkıntılar yaşıyorsak, bunları TC ile çok daha açık konuşmak durumundayız ve konuşmaya da başladık.” dedi.

Konuyla ilgili, Türkiye’den henüz bir açıklama yapılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.