Kobane Direnişi Eylemleri

0
2913

Haber: Hasan ÖZDEMİR

ankara kobane
Ankara

Yaklaşık 1 aydır süren Kobane direnişine Türkiye’nin tepkisiz kalması ve Işid’e karşı direnen halklara sınırlarını kapatması sonucu ülkemizin dört bir yanında protesto eylemleri başladı. HDP, sendikalar, siyasi parti ve kurumların çağrısı üz

erine toplanan binlerce vatandaş İstanbul, Ankara başta olmak üzere birçok ilde ve Kürdistan’da İŞİD’i ve AKP’yi lanetledi.
Protestolara polis, jandarma ve Hizbullah çeteleri ateşli silahlarla saldırdı. Yapılan saldırılar sonucu Diyarbakır’da 8, Mardin’de 2, Siirt’te 2, Batman’da da 1 kişi İŞİD ve Hizbullah çeteleri tarafından katledildi. Muş Varto’da ise bir kişi protestolar sırasında polis tarafından başından vurularak öldürüldü. Eylemler sırasında toplamda 16 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı ve gözaltına alındı. Ayrıca Diyarbakır, Batman, Siirt, Van, Muş ve Mardin’de süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu olaylar karşısında halk öfkesini devlet binalarını ve işletmelerini yakarak gösterdi. Türkiye’de büyük bir kesimin desteğini alan Kobane direnişini kırmak için, devlet, Gezi direnişinde yaptığı gibi bayrak yakma ve Atatürk heykeli yıkma provokasyonlarına başladı. HDP genel başkanı Selahattin Demirtaş bu olayın provokasyon olduğunu ve kınadıklarını açıkladı.

page_kobane-eylemlerinde-olu-sayisi-9a-cikti-cok-sayida-yarali-var_227660928
Amed (Diyarbakır)

Diyarbakır’da yaşanan olaylarda 8 kişi hayatını kaybetti. Bütün gün süren çatışmalarda polisin yanı sıra sivil çeteler de halka ateş açtı.
İstanbul, Kadıköy Boğa’da toplanan ve AKP ilçe binasına yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Av. Tamer Doğan başından gaz kapsülü ile yaralandı. Hastaneye kaldırılarak yaralı başına dikiş atıldı. Edinilen bilgiye göre Doğan’ın sağlık durumu şimdi iyi. Akşam tekrardan polis müdahalesi sonucu çatışmalar devam etti. Sultangazi’de ise DBP binasına sığınan insanlara İŞİD’çi çeteler saldırdı. Polis gruba herhangi bir şekilde müdahale etmedi, partililer 7 saat sonra binadan çıkabildi. Taksim Galatasaray Lisesi önünde toplanan kitleye ise polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı.
Ankara Kızılay’da toplanan ve AKP il binasına yürümek isteyen kitleye polis müdahale etti. Polisin sert saldırısı sonucu çok sayıda insan yaralandı ve onlarca kişi gözaltına alındı.
Mardin’in Derik ilçesinde toplanan kitleye Hüda-Par ve AKP’li sivil faşistler saldırdı. Bu saldırıda 2 protestocu hayatını kaybetti. Bunun üzerine halk AKP ve Hüda-Par bürolarını yaktı.
Siirt’te AKP binasına yürüyen kiteleye AKP belediye başkanı Nevzat Karatay ve yakınları ateş açtı. Bu olaylarda 2 kişi yaşamını yitirdi.
Batman’da 23 yaşındaki Emrah Demir Hüda-Par’lılar tarafından vurularak öldürüldü. Hüda-Par bu olayı Twitter hesabından yayınlayarak doğruladı.
Muş’un Varto ilinde 25 yaşındaki Hakan Baksur isimli genç polisin nişan alarak başından vurması sonucu hayatını kaybetti.
Birçok Avrupa ülkesinde de İŞİD saldırılarına işgal ve yürüyüşler ile tepki gösteriliyor.
Amerika’nın ve Türkiye’nin, gıda ve silah desteği verdiği İŞİD çetesi tüm gücüyle Kobane’ye saldırıyor. Türkiye Kobane ile olan sınırını kapatması sonucu halk bir katliama terk ediliyor. Türkiye Kobane’ye yardım göndermek bir yana, Türkiye sınırından bölgeye ulaşmak isteyen PKK ve Peşmerge’ye de engel olarak İŞİD’e olan desteğini sürdürüyor. Amerika ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu sözde İŞİD’e karşı kurulan Koalisyon, Kobane’ye destek görüntüsünde boş arazileri bombalamaya devam ediyor.
İçişleri Bakanı Efkan Ala yaşanan protestolarla ilgili; “şiddet misliyle karşılık bulacak” diyerek halkı tehdit ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Kobane’ye saldırıların yoğunlaştığı gün Kobane’nin düştüğünü ilan ederek hükümetin nasıl bir tavır aldığını göstermiş durumdalar. Başbakan Davutoğlu’nun ise konuyla ilgili henüz bir açıklaması yok.
Hükümetin tavrı devam ettiği sürece protestolar yayılacak gibi görünüyor.

kadıköy
İstanbul-Kadıköy

 

fransa kobane
Kobane Direnişine Fransa’dan Destek Eylemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.