Kobane Düşse Bile Direniş Büyüyecek

0
2334
kobane1
Kobane Direnişi Gerici Güçlere Karşı Ayakta

Kobane ya da Arapça adıyla Ayn el-Ereb Kürt ulusal hareketinin özerklik ilan ettiği Rojava bölgesinde Kürt nüfusunun en yoğun yaşadığı yerdir. Kürt ulusal hareketi iktidarı ilkin burada aldıktan sonra bir yönetim modeli geliştirmeye başladı.
IŞİD Kobane’yi büyük bir güçle kuşatırken her şeyden önce AKP iktidarının yanında olduğunu biliyordu. IŞİD aynı zamanda bölgede Kürtlere karşı Arap milliyetçiliğini arkasına aldığını da biliyordu. Ancak o, Arap milliyetçisi söylemler yerine Kürt ulusal hareketini “dinsiz” ve “komünist” olarak lanse etmeyi seçti. Çünkü bu söylem onun milliyetler üstü görünümüne daha uygun düşmekte ve IŞİD saflarındaki her milliyetten dinci caniyi harekete geçirmeye daha elverişlidir.
Türkiye oligarşisi Kobane’nin düşmesini istiyordu. IŞİD’ın silahlanması ve palazlanması işinde en büyük rolü Türkiye oligarşisi oynadı. AKP hükümetinin IŞİD’den beklentisi büyüktü. AKP’nin önde gelen isimlerinden Yalçın Akdoğan Kandil’deki PKK liderlerine aşağılayıcı ve kışkırtıcı bir üslupla sataşırken adeta IŞİD’e “Kalbimiz sizinle” mesajı veriyordu. Yalçın Akdoğan, “ Senin bir şey yapmaya gücün yetiyorsa git IŞİD’e yap, Türkiye’ye ne meydan okuyorsun? Var mı bir gücün kardeşim? Niye Türkiye’den yardım istiyorsun o zaman? Yani uçmayı bilmiyor, çıkmış çatıya konuşup duruyor. Kandil’de yan gelip yatıyor, Kobani’dekilerle ilgili edebiyat yapıyor. Sen orada konuşacağına, git o zaman orada mücadele et. “ diyordu (Yeni Şafak net, 28 Eylül 2014, http://www.yenisafak.com.tr/politika/akdogan-kandilde-yan-gelip-yatiyor-688631). Erdoğan daha Kobane düşmeden “Şu anda Kobani düştü düşüyor” diye açıklama yaptı (Hürriyet net, 7 Kasım 2014, http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27342780.asp).
Bu açıklamalar Kobane saldırısının IŞİD’le birlikte planlandığını gösteriyor. Oligarşi Kobane’nin düşürülmesine paralel adımlar attı. Sınırı kapatarak Kobane’yi tecrit etti ve direnişin ezilmesini bekledi. AKP iktidarı sadece Şii Arapların, Suriye Alevilerinin, Ezidilerin ve Kürtlerin değil Türkmenlerin de ezilmesine ve katledilmesine destek oldu. Çünkü AKP, bölge halklarına karşı açılmış olan mezhepçi bir savaşın en aktif unsurudur. AKP iktidarı halklara “Ya benden olacaksınız ya da bana karşı” dayatmacılığını yapıyor ve bu konuda Türkmen, Arap, Ezidi ve Kürt ayırdetmiyor.

10
YPJ’li Kadın Gerillalar Ülkesini Savunuyor

IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon kurulduğu söylendi. Onlarca büyük emperyalist devletten oluşan bu koalisyon Kürt güçlerinin Kobane’de sıkıştırılıp ezilmesini bekledi. Arada bir boş yerlere bomba attılar ki IŞİD’e karşıymış görünsünler. Ama IŞİD Erbil’e doğru yürümeye kalktığında derhal tavır almışlardı. Çünkü Erbil’de kendi çıkarlarına daha uygun gördükleri ve AKP iktidarının baş müttefiki Barzani yönetimi var. Kobane’deki ulusal güçler ise henüz avuçlarının içinde değildi. Kürt yurtseverleri, Esat yönetiminin Kobani kuşatmasına karşı daha etkili tutum aldığını belirttiler.
Kürt ulusal hareketinin aslında Kobane’yi çok daha güçlü savunacak potansiyele sahip olduğunu sanıyoruz. Ancak Kürt ulusal hareketinin bütün gücünü ya da gücünün en büyük kısmını Kobane’ye yığmaksızın belli bir güçle direnmeyi seçtiği görülüyor. Bu direnişte de başarılı oldular ve dünya kamuoyunun büyük sempatisini kazandılar. Kürt ulusal hareketinin Kobane direnişiyle edindiği prestiji, uzun vadeli bir yaklaşımla yeni ittifaklara çevireceğini düşünüyoruz.
PKK, Kobane direnişiyle bölgede önemli bir güç olduğunu kanıtladı. Bu durumda önümüzdeki süreçte özellikle ABD ve AB’nin de desteğini almaları olasılığı artıyor. Demirtaş’ın ABD ziyareti ve Kürt ulusal hareketinin liderlerinin açıklamaları bu yönde çabaların ve beklentilerin olduğunu gösteriyor. Suriye devleti IŞİD’e karşı mücadelede zaten Kürt ulusal hareketinin bağlaşığı durumundaydı.
Kürt ulusal hareketi gerek bölgede gerekse de Türkiye’de dinci gericiliğe karşı olan güçlerle daha güçlü ilişkiler kurmaya çalışacaktır. Türkiye solu ile Aleviler bu güçlerin başında gelmektedir.
AKP iktidarda kalmak için nasıl Suriye’de El Nusra’ya ve IŞİD’e destek verdiyse içeride de dinci büyük olasılıkla faşist çetelere destek verecektir. Bunun işaretlerini üniversitelerdeki çatışmalarda görüyoruz. İlerici güçleri büyük bir sınav bekliyor.
Türkiye solu emekçi ve gençlik hareketiyle, ilerici aydın ve sanatçılarla, Alevi kitlelerle, CHP tabanındaki demokrat insanlarla ve Kürt ulusal hareketi ile bağlar kurarak bu direnişin harcı ve katalizatörü olmalıdır.

IMG_3056_copy
YPG Mevzisinden Bir Kare

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.