Kocaeli Haziran Hareketi’nden Adalet Yürüyüşü İle İlgili Açıklama

0
1398

IMG_1875Kocaeli Birleşik Haziran Hareketi Adalet yürüyüşü gündemiyle basın toplantısı düzenleyerek yürüyüşün her aşamasında destekçi olduklarını ve devamında da 9 Temmuz’da düzenlenecek Adalet Mitingine katılacaklarını açıkladı. Basın metninin tamamı:

“ADALET, EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK İÇİN YÜRÜYORUZ

Birleşik HAZİRAN Hareketi olarak; Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından, Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla gerçekleşen Adalet Yürüyüşü’nü, HAYIR iradesinde birleşen halkın yürüyüşü olarak görmüş ve ilk günden itibaren on binlerle birlikte yürümüştük.

Adalet Yürüyüşü süresince; gerek Ankara’dan İstanbul’a doğru ilerleyen ana yürüyüş kolunda gerekse de adalet, eşitlik ve özgürlük talebinin dillendirildiği bütün mecralarda söz konusu talepleri kendi talepleri olarak gören yurttaşlarımızla birlikte olduk.

Adalet, eşitlik ve özgürlük talebinin milyonların talebi olduğunu biliyoruz. Ve tüm bunlar için yürüyoruz;

1. Çalışma yaşamında adalet yok. Kayırmacılık ve torpil hâd safhada. Devletin en üst kademesinden en alt kademesine kadar her alanda liyakat yerini “tarikata” bırakıyor.

2. Eğitimde eşitlik yok. Birçok okul imam hatibe dönüştürüldü. Bu dönüşüme veliler büyük tepki gösteriyor. Bilimsel eğitim yok ediliyor, insanlar çocuklarının geleceğinden kaygı duyuyor.

3. Ülkenin en verimli arazileri, toprakları hiçbir gelecek kaygısı taşınmadan peşkeş çekiliyor. Yurttaşlar mahkemelere başvuruyor fakat iktidarın istemediği hiçbir sonuç çıkmıyor.

4. 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal sonrasında yaşanan hukuksuzluklara karşı mağdurlar adalet istiyor. Nuriye ve Semih için adım atılsın isteniyor.

5. Gericiler kadınlara, çocuklara saldırıyor. İktidar ve yandaşları, saldırıları meşrulaştıran ya da önemsizleştiren açıklamalar yapıyor. Erdoğan’ı eleştiren hapse atılırken, çocuğa taşla vuran serbest.

6. Birileri zenginleşirken birileri sürekli yoksullaşıyor. İnsanlar geçim kaygıları ile kendini AKP ilişkilerine girmek zorunda hissediyor. Bu ilişkilerin dışında kalanlar geleceğini ülkenin dışında aramaya başlıyor.

7. Siyasi partilere operasyon düzenleniyor. Kimileri devlet içinde kadro verilerek kimileri tehditle Saray’a bağlayamadıkları partilerin milletvekilleri tutuklanıyor.

8. AKP’nin eski iş ortağı FETÖ ile yıllarca mücadele etmiş gazeteciler sırf AKP’ye muhalif diye, yalan iddianamelerle, talimatlarla hapse atılıyor. Toplumun da buna inanması bekleniyor.

Haziran Kocaeli Meclisleri olarak baştan beri desteklediğimiz bu yürüyüşün kentimizdeki Eşme ayağından itibaren tüm aşamalarında yer alacağımızı ve 9 Temmuz’da Maltepe’deki mitingte, mesafeleri birlikte eksiltmek, özgürlüğü birlikte adımlamak ve eşitliği kazanmak için orada olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz. 29.06.2017

Birleşik HAZİRAN Hareketi KOCAELİ”

Odak Dergisi/ Kocaeli

30.06.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.