İstanbul Barosu: “Konusu Açlık Grevi Olan Herhangi Bir Eylemi Desteklememiz Asla Söz Konusu Olamaz!”

0
1675
Foto: kizilbayrak2.net
Foto: kizilbayrak2.net

Dün Halkın Hukuk Bürosu’ndan bazı avukatlar Semih ve Nuriye’nin mücadelesine destek olmak için, İstanbul Barosu’da bir haftalık açlık grevine başladılar.

İstanbul Barosu bugün eyleme yönelik bir açıklama yaptı ve avukatların başlattığı açlık grevi eylemini desteklemediklerini belirtti. Açıklamanın tamamı şöyle:

“İstanbul Barosunun Merkez Binasına bugün saat 12.00 sularında 8-10 Avukat gelerek Toplantı Salonuna çıkmış ve 1 hafta süreyle “Açlık Grevi” yapacaklarını bildirmişlerdir.

Halen Baro Toplantı Salonunda bulunan avukatlar, OHAL KHK’sı ile işten çıkarılan iki eğitimcinin yürüttüğü açlık grevi gerekçesiyle, bir haftalık süreyle açlık grevi yapacaklarını açıklamışlardır.

“Halkın Hukuk Bürosu” adına yapıldığı belirtilen bu eylem, özellikle de sosyal medyada duyurulmaya çalışılmaktadır.

İstanbul Barosu olarak, konusu “açlık grevi” olan herhangi bir eylemi benimsememiz de desteklememiz de asla söz konusu olamaz. Avukat olmaları nedeniyle meslek kuruluşuna serbestçe girebilen bu kişilerin, Baronun onayı olmayan bir eyleme Baromuzun tüm muhalefetine karşın yönelmelerini de asla kabul edemeyiz.

Bu durum karşısında, güvenlik açısından – beslediğimiz tüm kaygılara rağmen – herhangi bir müdahaleyi kabul etmeksizin, bir hafta süreyle hizmetlerin aksamasına da neden olacak bu eylemin kendi rızaları ile sonlandırılması gerektiğini önemle belirtiriz.”

29.06.2017
Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.