Köln’de faaliyet yürüten bir finans çetesinin Türkiye’ye 1,6 milyar euro değerinde altın kaçırdığı öne sürüldü

0
536

Almanya’nın Köln kentinde faaliyet yürüten, kuyumcular ile finansçılardan oluşan bir çetenin 7,5 tona yakın ( 1,6 milyar avro değerinde) altını kaçak yollarla İstanbul’a soktuğu öne sürüldü.

Alman Basın Ajansı (DPA)’ nın verdiği haberde çetenin, bir tür kara para aklama sistemi olan Hawala’ya benzer bir yöntemle, Hollanda’dan gelen, başta uyuşturucu olmak üzere kaçakçılıktan elde edilen gelirleri akladıkları ifade ediliyor.

Bu bağlamda, Keupstrasse kentinde kuyumculuk işi yapan çetenin sözde liderlerinden birinin yasadışı yollarla 50 milyon avro akladığı ve bu işlemden yaklaşık yüzde 1 komisyon aldığı öne sürülüyor.

Haberde çetenin, kara para aklama faaliyetlerinde parayı önce eski tarihli altınlar ve diğer değerli metallere yatırdığı daha sonra eritilip külçeler haline getirilen ve resmi gümrük belgeleriyle Türkiye’ye gönderilerek ve orada yeniden paraya çevrildiği belirtildi.

Alman Cumhuriyet savcısı René Seppi’ye göre, soruşturma listesinde 53 şüpheli var. Üç zanlı halen gözaltında. İstanbul’dan kuyumculuk yapan çete liderinin memleketinde saklandığına inanılıyor ve aranıyor. Gruba yönelik suçlamalar kara para aklama, dolandırıcılık ve Ödeme Hizmetleri Denetleme Yasası’nın (ZAG) ihlalinden suç örgütü kurmaya kadar uzanıyor.

Kaynak: Cumhuriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.