KÖLN’DEKİ EGETÜRK SUCUK FABRİKASINDA GREVE DOĞRU

0
1607

Mehmet Tanlı

Almanya’ nın Köln kentinde bulunan Avrupa’nın en ünlü sucuk ve et ürünleri üreticisi Egetürk’ü Alman Nahrung Genuss Gaststätten (Gıda, Yiyecek ve Eğlence Yerleri Sendikası ) sendikası yaklaşık 190 çalışanın  firma içi hakları ve işgücünün kalitesine göre ücret anlaşması talepleri nedeniyle sözleşme görüşmeleri talebinde bulundu.

NGG sendikası Kuzey RenVesfalya Temsilciliği’nden (KRV- NRW) Başkan Mohamed Bodih imzalı Almanca ve Türkçe haber sitelerine yollanan basın açıklamasında şu satırlar yer alıyor:

’’Köln’ün Feldkassel semtinde bulunan Egetürk küçük bir kasaplıktan bugün son model teknolojiyi kullanarak en kaliteli ürünleri üreten kendi alanında Avrupanın en tanınmış firmaları arasına girmiş, marka olmuştur. Fabrikada çalışan 190 emekçinin yüzde 60’ı sendikamızın üyesidir. Egetürk’te çalışan üyelerimiz nitelikleri, yaptıkları işe göre ücret ödenmesini ve ek haklar talep ediyorlar. Biz buna sessiz kalamayız. Egetürk’te şu anda ödemeler fena olmayabilir ama bu dev firma hala bir kasaphane olarak görülüyor ve et sanayisinde endüstriyel bir firma statüsünde görünmüyor ve o ölçütlere göre işcilere ödeme yapılmıyor.

KRV Eyaleti’nde bu alandaki toplu iş sözleşmeleri sonlandıralı bir yıl oldu. Egetürk’te mükemmel bir şekilde  çalışan sendikamızın üyesi işçilerin bu taleplerinin karşılanması gerekiyor. Bizim Egetürk’teki işcileri en iyi şekilde temsil edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Dikkat çekici olan yakın geçmişimizde zam talepleri görüşme komisyonlarının kurulması esnasında Egetürk şirketinin patronu Ahmet Emre Eden işci ücretlerine  hemen biraz zam yaparak bizim mücadele gücümüzün farkına vardı ve bizi ciddiye aldı.” dendi.

NGG Sendikası Egetürk’e işcilerin taleplerini görüşmek için 29 Ağustos tarihini teklif etti. Bu görüşmelerde Sendika adına Thomas Bernhard masada olacak ve müzakerelerde işcilerin taleplerini Egetürk tarafına iletecek.

Geçinemiyoruz, direneceğiz!

Patronun anlaşmaya yanaşmaması yada görüşmelerin tıkanması durumunda ise NGG ve Egetürk İşci Temsilciliği’nden aldığımız bilgilere göre ay sonunda Avrupa’nın en büyük Türk firması olan Egetürk’te  uyarı grevi yapılacak. 

1966’da işe küçük bir kasap olarak başlayan Burhan Öngören ve Egetürk’ün o zamanki kurucusu, sahipleri  bugün Köln’de 66 bini kapalı toplam 70 bin metre karelik bir alana yayılan üretim tesislerinde günlük 150 ton sucuk üretip, toplam 49 farklı et ürününü piyasaya süren devamlı büyüyen, gelişen milyonlarca avro ciro yapan sağlıklı bir firma. Bu nedenle sendika ve Egetürk çalışanları “Firmamızda İşler, üretim gayet iyi. Burada severek çalışıyoruz. İstediğimiz talepler ve akabinde ödenecek ücretlerde Egetürk gibi bir Firma için  çok büyük ücretler değil. Biz güvence istiyoruz. Patronumuzun sağduyulu davranması gerekiyor ve bir an önce bunu masada çözmemiz gerekiyor. Almanya pahalı bir ülke birçoğumuz tek başımıza aile geçindiriyoruz, zorlanıyoruz. Diğer türlü bu iş uzarsa, biz hakkımızı alana kadar buradayız” ifadelerini kullanıyorlar. Objektif haber yapmak için Egetürk’ün Genel Müdürü Ahmet Eden ile görüşme onun yada firmadan başka birinin konuyla ilgili görüşünü alma çabamız telefona çıkan ve son derece sert bir tonla, saygısızca davranan Alman büro görevlisinin ”Gazeteci olabilirsiniz bu yetmez randevu almanız lazım Bay  Eden ile öyle hemen telefonda konuşamazsınız, Ahmet Eden şu an burda değil” diyerek boşa çıkarılmıştır.

Sanırım Egetürk ile ilgili NGG Sendikası’nın Alman basınına yaptığı basın açıklamasıyla ilgili çıkan haberler firma yöneticilerini hayli germiş ve kızdırmış olsa gerek ki bize böyle bir muamele yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.