Koray Çalışkan Gözaltına Alındı

0
1403

IMG_2078Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakülte’si Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Bölümü öğretim üyelerinden Koray Çalışkan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bu sabah evinde gözaltına alındı. Çalışkan’ın FETÖ bağlantılı isimlerle temas halinde olduğu iddia edildi.

Saldırılar devam ediyor

Bilindiği üzere Çalışkan için verilen gözaltı kararı akademisyenlere yönelik operasyonların devamı niteliğinde. Daha öncesinde Barış İçin Akademisyenler grubu tarafından oluşturulan “Bu Suça Ortak Olmayacağız!” başlıklı bildirinin imzacılarından Esra Mungan çıkarıldığı mahkemece tutuklanmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.

Yapılan seçimlerde aday dahi olmamasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektörlüğe atanan Mehmet Özkan döneminde ise akademiye yapılan baskıların Boğaziçi üniversitesinde de hızla arttığını söylemek mümkün.

Üniversitede ders veren akademisyenlerden Murat Sevinç ve Abbas Vali’nin yanısıra üniversite bünyesinde görev yapan öğretim üyelerinden Noimi Levy-Aksu da yayınlanan KHK’lar sonucu görevlerinden ihraç edilmişti.

Üniversite yönetiminin soruşturma süreci ve gözaltı noktasında henüz bir açıklama yapmaması, baskılara dair tutumun değişmeyeceğine dönük kanıyı kuvvetlendiriyor.

10.07.2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.