Koronavirüs, infaz düzenlemesini yeniden gündeme getirdi

0
935

Koronavirüs salgını, maksimum kapasitenin yüzde 22 üzerinde doluluk oranına sahip olduğu söylenen cezaevlerine ilişkin yapılması planlanan infaz düzenlemesini yeniden gündeme getirdi.

BBC’nin haberine göre Adalet Bakanlığı, bir süredir beklemeye alınan infaz düzenlemesi ile ilgili çalışmaları yeniden gündeme aldı.

AKP’de cezaevlerindeki doluluğun azaltılması için infaz indirimine girecek suç kapsamının genişletilmesi, bazı suçlarda tutuksuz yargılama ve evde infaz seçeneklerin tartışıldığı belirtildi.

Koronavirüs salgını ile birlikte çeşitli partiler, sivil toplum kuruluşları ile tutuklu ve hükümlü yakınları dernekleri cezaevlerindeki hijyen koşullarına dikkat çekmiş, tutuklu ve hükümlülerin tahliyelerine dönük düzenleme yapılması gerektiğini söylemişti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, cezaevlerinin kapasitesinin çok üzerinde dolu olduğuna dikkat çekerek, “acilen bir defaya mahsus infaz indirimi ve kalıcı bir infaz reformu” yapılması çağrısında bulundu.

Bu kapsamda geçen çarşamba günü bakanlar, ilgili bürokratlar ve sektör temsilcileri ile “koronavirüs zirvesi” yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu toplantının ardından Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AKP yöneticileri ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

İnfaz düzenlemesinin ele alındığı toplantıda Erdoğan’ın, kamuoyunda adaletsizlik duygusu yaratmayacak, çerçevesi iyi belirlenmiş bir düzenleme yapılması talimatı verdiği belirtildi. Edinilen bilgiye göre toplantıda, cezaevlerindeki şişkinliğin azaltılması için infaz indiriminin kapsamının genişletilmesi görüşü ağırlık kazandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.