Köylülerden “Ormanıma Dokunma” Eylemi

0
1274

Bodrum’un Yalı Mahallesi Kargıcak Koyu’nda yer alan birinci derece doğal sit alanındaki 25 hektarlık ormanlık alandaki ardıç ve zeytin ağaçları, geçtiğimiz hafta kimliği belirsiz kişi yada kişilerce kesilmişti.

Ağaçların kesilmesi yöre halkı ve çevreciler tarafından protesto edilerek “Ormanıma Dokunma” denildi.

Eyleme, bölgenin CHP’li mevcut belediye başkanı ve belediye başkan adayının da aralarında bulunduğu çok sayıda çevreci ve köylüler katıldı. “Yaşanabilir Bir Bodrum İstiyoruz.” yazılı pankart ve dövizler taşıyan çevreciler ile köylüler, koydaki ağaçların kesilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bodrum Kent Konseyi adına basın açıklamasını okuyan Çiğdem Erko, “Milas’tan getirilen işçilerle bir gece yarısı birinci derece doğal sit ve ormanlık alanda zeytin ve ardıç ağaçlarının talan edildiğini duyunca şoke olduk. Yaptığımız incelemede, ağaç katliamının boyutunu görünce şaşkınlığımız bir kat daha arttı. Bodrum Orman İşletme Şefliği, haberlerinin olmadığını söyledi. Kent Konseyi olarak Bodrum Kaymakamlığı’na şikayetçi olup, Bodrum Cumhuriyet Savcılığı’na katliamı yapanların bulunması için suç duyurusunda bulunduk.” dedi.

CHP’nin Bodrum Belediye Başkanı adayı Mustafa Saruhan da ağaçların kesildiği bölgeye 1000 zeytin fidanı dikeceklerini belirterek, “Doğanın bütünlüğünü sağlayan ve hepimizin bir parçası olan doğal sit ve ormanlık alanlarımızı atalarımızdan miras aldık. Bugüne kadar koruduk ve çocuklarımıza aynı şekilde miras bırakmak için her türlü mücadeleyi verdik. Vermeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.