Kuran yakma eylemleri sonrası İsveç’te terör tehdidi seviyesi arttırıldı

0
229

İsveç’te bir süredir devam eden Kuran yakma eylemlerine gösterilen tepkiler sebebiyle ‘terör tehdidi’ seviyesi yükseltildi.

İsveç Ulusal Güvenlik Servisi (SÄPO) ülkenin ‘öncelikli hedef haline gelmesini’ gerekçe göstererek beş seviyenin bulunduğu güvenlik sisteminde tehlike seviyesini dörde çıkardı.

SÄPO Başkanı Charlotte von Essen, konuya ilişkin açıklamasında, “Bu kararı almamızın nedeni saldırı tehditlerini göz önünde bulundurduğumuzda durumun kötüleştiğini tespit etmemiz ve tehditlerin daha uzun bir süre devam edeceği değerlendirmesinde bulunmamız oldu” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson da ‘planlanmış bazı terör eylemlerinin önlendiğini’ açıkladı. Hem İsveç’te hem de yurtdışında gözaltına alınanlar olduğunu belirten başbakan Kristersson, detay vermedi.

Öte yandan ABD 26 Temmuz’da, İngiltere ise 13 Ağustos’ta İsveç’e gidecek vatandaşlarına seyahat uyarısında bulunmuş, İsveç’te gerçekleştirilen Kuran yakma eylemlerine tepkiler nedeniyle ‘terör saldırıları olabileceği’ belirtilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.