ABD’nin en büyük uçak gemisinin Norveç ziyaretine Rusya’dan tepki

0
234

ABD Donanması’na ait dünyanın en büyük uçak gemisi USS Gerald R Ford’un, Kuzey Kutbu’nda yapılması beklenen askeri tatbikat öncesinde birkaç gün Oslo’da kalacağı belirtildi. Rusya, ziyareti gerginliğin arttığı bir dönemde “mantıksız ve zararlı” bir güç gösterisi olarak nitelendirdi.

Ziyareti kınayan Rusya’nın Oslo Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada “(Kuzey Kutbu’nda) Askeri çözüm gerektiren hiçbir sorun ya da dış müdahalenin gerekli olduğu hiçbir konu yoktur” ifadesine yer verildi.

Büyükelçilik sözcüsü Timur Chekanov, AFP’ye yaptığı açıklamada Norveç’teki askeri güç gösterisinin “şaşırtıcı” ve “istenmeyen bir durum” olduğunu söyledi. Chekanov, “Oslo’nun Rusya’nın Norveç’e doğrudan bir askeri tehdit oluşturmadığını kabul ettiği düşünüldüğünde, bu tür güç gösterileri mantıksız ve zararlı görünüyor” dedi.

Norveç Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram, konuya ilişkin, “Bu Norveç’in güvenliğidir. Bu, NATO aracılığıyla sahip olduğumuz güvenlik garantilerinin, özellikle de ABD ile olan yakın işbirliği ve ortaklığımızın açık bir ifadesidir” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.