Fransa’da polis ve jandarmanın gösterilerde dron kullanmasına mahkeme onayı

0
335

Fransa’da Danıştay, polis ve jandarmanın gösterilerde dron kullanmasını onayladı.

Güvenlik teşkilatlarının gösterilerde dron kullanmasına izin veren kararnameye yönelik itirazı değerlendiren Danıştay, “uygulamanın yasallığı konusunda ciddi bir şüphe olmadığını” gerekçe göstererek, gösterilerde dron kullanılmasında mahsur olmadığını kararlaştırdı.

2020’de kararname daha çıkmadan emniyetin hayata geçirdiği bu uygulamayı yasaklayan mahkeme, bu sefer nisanda yayımlanan kararnameyle dron kullanma yetkisi alan polis ve jandarmanın lehinde karar verdi.

Dron kullanımına izin veren kararnamenin içeriğine ilişkin belirli düzenlemeleri kapsayan kararının yakın zamanda duyurulacağı belirtildi.

Karara göre, polis dronlarla sadece şüpheli durumları izleyebilecek, bunun haricindeki kullanımlar ihlal sayılacak. İhlal durumları söz konusu olduğunda, idari bir hakim kararıyla uygulamaya müdahale edilebilecek.

Fransa’da, 1 Mayıs’ta ülke genelinde düzenlenen gösterilerde, polis, başkent Paris dahil Lyon, Le Havre gibi birçok kentte dron kullanmıştı. Birçok dernek buna itiraz ederek uygulamayı Danıştaya taşımıştı. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.