Dört ‘Barış Akademisyeni’ daha göreve iade edildi

0
290

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza attıkları için 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyenlerden dördü daha açtıkları davayı kazanarak göreve iade edildi.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi, Siyaset Bilimci Ülkü Doğanay, Marmara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Dr. Baran Alp Uncu, Mersin Üniversitesi’nden Ulaş Bayraktar ve Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necla Kurul göreve iadelerini yaptıkları sosyal medya paylaşımlarıyla duyurdu.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi, Siyaset Bilimci Ülkü Doğanay:

“Bugün idare mahkemesince Ankara Ü. İletişim Fakültesi’ndeki görevime iade edildim. Geç gelen adalete dair söyleyeceklerimiz baki, en yakın zamanda tüm Barış Akademisyeni arkadaşlarımın üniversitelerine dönmesini ümit ediyorum. Hayır gitmiyoruz, demiştik. Evet, nerede kalmıştık?”

Marmara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Dr. Baran Alp Uncu: “Barış talebi nedeniyle 6 yıl önce ihraç edildiğim Marmara Üniversitesi’ndeki görevime mahkeme kararıyla iade edildim. Destek olan, dayanışma gösteren herkese sonsuz teşekkür. Hepimiz geri döneceğiz. Dayanışma yaşatıyor, direnmek de kazandırıyor. Aynı sandıkta da olacağı gibi.”

Görevine iade edilen akademisyenlerden Mersin Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyen Ulaş Bayraktar: “73 ay sonra Mersin Üniversitesinde göreve başladım ama tüm Barış Akademisyenleri gasbedilmiş haklarını geri kazanana kadar geri dönmüş gibi hissetmeyeceğim”

Ankara Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul da iade kararını şöyle duyurdu: “Sevgili dostlar! 686 sayılı KHK ile haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilmiştim diğer kamu emekçileri gibi. Ankara 21. İdare Mahkemesi bu hukuksuz işlemin iptaline karar verdi, göreve iade edildim. Kimsenin KHK keyfiyetiyle karşılaşmayacağı bir ülke için mücadeleye devam!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.